شادترین شغل های دنیا

posted Oct 18, 2015, 6:19 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Oct 18, 2015, 6:19 AM ]

قبل از اینکه شادترین شغل های دنیا را معرفی کنیم، باید این نکته را بدانیم که میزان درآمد فرد شاغل، ساعت کاری و رضایت شغلی او از ملاک های معرفی این مشاغل به عنوان شغل های شاد دنیا نقش داشته اند. این مقدمه مطلبی در روزنامه هفت صبح بود که توجهم را به خودش جلب کرد. تصمیم گرفتم در همین رابطه پرسشی را در گروه مطرح کنم تا بدانم نظر اعضای گروه در این خصوص چیست و آنها چه شغلی را شادترین شغل می دانند. پاسخ های ارایه شده با آنچه در دنیا بعنوان شادترین شغل مطرح هستند تفاوت چشمگیری داشت. به نظرم اعضای گروه به ویژگی هایی که برای تعیین شغل شاد معرفی شده بود توجهی نکردند و فقط حس و حال خودشون را بیان کردند که البته از روحیه یک ایرانی دور از انتظار نبود. در ادامه نظر اعضای گروه رو نخست بیان می کنم و سپس اصل تحقیق صورت گرفته رو ارایه خواهم داشت.

به نظر شما شادترین شغل های دنیا کدامند؟
 • به نظر من نمیشه از شغل خاصی نام برد. هر شغلی خصوصیات خودشو داره ولی اگر کسی از شغل خودش رضایت کامل بازم میگم کامل را داشته باشه شادترین شغل میشه براش
 • شادترین شغل ها میتونن سه دسته باشن: (منظور از مشتری میتونه فرد مصرف کننده یا مشترک حقوقی یا حقیقی باشه)
  • مشاغل شادی آفرین برای مشتری
  • مشاغل شادی آفرین برای خود فرد شاغل
  • مشاغل شادی آفرین برای هر دو فرد شاغل و مشتری
 • قطعا مورد سوم مورد استاندارد یک شغل شاد هست که فاکتور حقوق اون برای گذران زندگی خوب و ساعات کاری مناسب با بازدهی بالا و آزادی وقت بعد از کار برای گذراندن با خونواده، رضایت شغلی فرد شاغل براساس رضایت مشتری و رضایت رییس میتونن به وجود آورنده شغل های شاد باشن..مثل قناد!!!
 • اتش نشانها كه جون ادمارو نجات ميدن حس خوبي بهشون دست ميده يه لذتي تو نجات ادمها هس كه تو هيچ كار دگه اي بوجود نمياد....درامد انچنانيم ندارن يه زندگي معمولي دارن.
 • به نظر من شاد ترین شغل ، شغلی هست که همیشه اول مشتری راضی باشه بعد شما که متاسفانه در ایران برعکسه. 
 • به نظر من اقتضايي هست. گاهي برخي از آدما از كارشون بنابر خصوصيات خودشون لذت ميبرن و ديگري نه
 • من بهترين مثالي كه براي شغلي كه مشتري رو شاد ميكنه به ذهنم رسيد فروشندگي سيسموني هست. بهش فك كنيد اغلب آدمايي ميرن كه وقتي خريد ميكنن قند تو دلشون آب ميشه فروشنده هم ميتونه لذت ببره. البته بازم ميگم مثال زدن برا شغل ها نميتونه اونقدر منطقي باشه كه به طور آيتمي بگيم مثلا شغلي كه مورد علاقه فرد باشه و ... من تا اونجايي كه ديدم هم خانم ها و هم آقايون از خريد سيسموني لذت بردن و شاد بودن. هزينه هم كه اغلب با خودشون نيست ديگه شادتر
 • شاید برخی مشاغل ظاهرا شاد بنظر برسند، اما براساس رفتار آدمهای شاغلش غمگین باشه. بنظرم شاغل و رفتار و انتظاراتش مهمتره تا خود شغل
 • من فکر میکنم راهنمای تورها شغل شادی دارند. البته تا حالا با یک راهنمای تور صحبت نکردم ولی چند بار مسولیت سفارشهای دسته جمعی رو داشتم اولا جاهای زیبا رو میدیدیم و خود سفر لذت بخش بود ثانیا همه در سفر شاد بودند ولذت میبردند که به طبع آن آدم شاد و با روحیه میشه البته در هر کاری یک سری مشکلات هست مثل افراد نا کوک که باید آنها را مدیریت کرد و علاقه آنها را شناسای کرد.
اما شادترین مشاغل دنیا که در مقاله روزنامه هفت صبح به نقل از افکار خبر از آنها یاد شده بود عبارتند از:
آرایشگری
آرایشگری به چند دلیل جزو شغل های شاد دنیا معرفی شده است؛ اول اینکه ساعت کاری مشخصی ندارد و آرایشگر می تواند خودش ساعت کاری روزانه اش را تعیین کند یا تغییر دهد. میزان خلاقیت و ارتباط اجتماعی با مردم در این شغل، بسیار بالاست. معمولا مردم برای حفظ و افزایش زیبایی و آراستگی خود به آرایشگاه می روند و از این رو، آرایشگران کمتر با افراد افسرده یا افرادی با خلق پایین مواجه می شوند. به علاوه آرایشگرها می توانند با ارتقای توانایی های خود، میزان درآمدشان را هم تغییر دهند. یک آرایشگر گاهی می تواند به اندازه یک پزشک متخصص یا جراح، درآمد داشته باشد.

مربیگری کودک
مربیگری (نه پرستاری) کودکان زیر ۵ سال هم جزو شغل های شاد دنیاست. این مربی ها با شیرین زبان ترین و شادترین، کم استرس ترین و پرانرژی ترین افراد جامعه در ارتباط هستند و ازاین رو، شادی و انرژی خود را از بچه ها می گیرند.

دندان پزشکی
دندان پزشکی به دلیل درآمد بالایی که برای دندان پزشکان دارد، جزو شغل های شاد در تمام دنیا جای گرفته است. دندان پزشکان هم مانند متخصصان زیبایی در محیطی کاملا تمیز و آرام کار می کنند و از این رو، آرامش فضای کار به آنها هم منتقل می شود.

لوله کشی
لوله کشی به عنوان یک شغل تاسیساتی در کشورهای اروپایی و استرالیا از مشاغل پردرآمد است و از این رو، جزو شغل های شاد دنیا طبقه بندی می شود. از طرف دیگر، شغل های تاسیساتی مانند لوله کشی هم مثل آرایشگری، ساعت کاری خاصی ندارند و فرد می تواند ساعت های کاری را با برنامه های روزانه اش هماهنگ کند.

آشپزی
سر و کار داشتن با انواع رنگ ها و طعم های متنوع و جذاب در آشپزخانه باعث افزایش خلق آشپزها و طبقه بندی شغل آنها به عنوان مشاغل شاد دنیا شده است. از طرف دیگر، میزان درآمد آشپزها و ساعت کاری مناسب آنها در طول شبانه روز هم عامل دیگری برای شاد معرفی شدن شغل آشپزی محسوب می شود.