انجمن مشاوران مديريت ايران

posted May 10, 2010, 8:55 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jul 6, 2011, 11:28 PM ]

چند روز پيش سعادت بسيار زيادي نصيب بنده شد و گفتگويي صميمانه با جناب آقاي محسن مقدادي، عضو محترم هيات مديره انجمن مشاوران مديريت ايران و مدير وب سايت اين انجمن داشتم كه متن اين گفتگو با كسب اجازه از ايشان در اين پست ارايه شده است. با توجه به پرسش و پاسخ هايي كه بين بنده و ايشان رد و بدل گرديد اميدوارم تنظيم اين گفتگو براي تمامي همكاران محترمي كه در زمينه مشاوره مديريت فعاليت مي نمايند مفيد واقع گردد. در ضمن گفتگو و بر حسب نياز بنده قسمت هاي مختلف پرتال جديد انجمن مشاوران مديريت ايران را نيز معرفي خواهم كرد و اميدوارم اين گام كوچك سبب ساز آشنايي مشاوران بيشتري كه در حوزه مشاوره مديريت فعاليت مي نمايد با اين انجمن گردد.

شروع آشنايي بنده با جناب آقاي مقدادي اين گونه بود كه ايشان لطف كرده و يادداشتي در وب سايت مشاور مديريت گذاشته بودند و بنده را به آشنايي با انجمن مشاوران مديريت ايران دعوت كرده بودند. البته بنده از قبل با اين انجمن از طريق وب سايت آنها آشنايي نسبي داشتم، ليكن اين گفتگو باعث آشنايي بيشتر بنده با اين انجمن و به خصوص شخص جناب آقاي مقدادي گرديد. بنده نيز در پاسخ به دعوت ايشان عرض كردم كه: " از مهر 1385 با ايجاد وبلاگ مشاور مديريت به انتشار مطالب مرتبط با سيستم هاي مديريت مشغول هستم و كسب و كار بنده نيز در همين راستا است. در صورت تمايل مي توانيد سوابق حرفه اي و كاري بنده را به همراه تمامي مطالبي كه تا كنون منتشر كرده ام در وب سايت http://sadeghfar.com  مشاهده فرماييد".

جناب آقاي مقدادي به بنده اظهار لطف فراوان داشتند و در پاسخ به رايانامه (ايميل) بنده مرقوم فرمودند: " از آنجا كه ما در انجمن مشاوران مديريت ايران اخيرا با راه اندازي پرتال جديد سعي در توسعه  فعاليت هاي خود در اين زمينه داريم ضمن دعوت از جنابعالي براي عضويت در انجمن خوشحال خواهم شد در ارايه مطالب و پيشنهادات خود براي توسعه پورتال انجمن  همكاري نزديكتري داشته باشيم". بدين صورت اين گفتگو ادامه يافت. من نيز چند نكته اي را كه مدنظرم بود به ايشان عرض كردم و گفتم كه:

  • حتما مستحضر هستيد در حال حاضر وب سايت هايي كه با ويژگي "وب 1" انتشار يافته اند منسوخ شده و اكنون وب 2 يا حتي وب 3 در دنياي مجازي مطرح مي باشند و منظور از وب 2 و 3 محيط هايي هستند كه در تعامل زياد با ذينفعان خود مي باشند ولي به نظر مي رسد وب سايت شما با اين ويژگي قرين نشده است. به عنوان مثال هر كدام از مقاله هاي ارايه شده روي وب سايت شما تنها يك فايل (مثلا PDF) را به نمايش مي گذارد و امكان ارايه نقطه نظرات در خصوص جز به جز آن مقاله را به خواننده مقاله نمي دهد و يا موارد ديگر كه فعلا فرصت پرداختن به آنها نيست.

  • من قبلا هم وب سايت انجمن مشاوران مديريت ايران و نحوه عضويت در آن را ديده بودم ولي هميشه براي بنده اين پرسش مطرح بوده و هست كه از عضويت در انجمن شما چه امتياز يا مزيتي نصيب من مي گردد؟ اكنون نزديك به 15 سال است كه بنده به صورت حرفه اي درحوزه مشاوره مديريت فعاليت دارم و بازار كسب و كار خودم را هم داشته ام (البته بدون عضويت در مجامع يا انجمن هايي نظير انجمن مشاوران مديريت ايران)، حال عضويت بنده در انجمن مشاوران مديريت چه مزيت هايي را براي من مي تواند به همراه داشته باشد؟ اين پرسشي است كه هنوز نتوانستم براي آن پاسخ مناسبي بيابم.

  • بنده از مطالعه اهداف و راهبردهاي منتشر شده در وب سايت انجمن بسيار لذت بردم. حتما مستحضر هستيد كه اين گونه استراتژي ها در تمام سازمان هاي دولتي، شبه دولتي و سازمان هاي مردم نهاد نيز مطرح است ولي من هيچگاه نتوانستم متوجه شوم كه اين سازمان ها با چه سازوكاري خواهند توانست به اهداف خود نايل شوند. به عنوان مثال فرض كنيد بنده از ابتداي سال جاري عضو انجمن مشاوران مديريت ايران بشوم، حال با توجه به هدف شماره 2 اين انجمن تحت عنوان "ارتقاء ميانگين درآمد اعضا" آيا مي توانم انتظار داشته باشم كه اين عضويت درآمد سالانه بنده را حداقل 10 درصد افزايش دهد.

  • به دليل رشته تحصيلي ام كه مهندسي مكانيك است، بنده در سازمان نظام مهندسي ساختمان عضويت داشته و پايه 2 اين نظام را دارم، همچنين چندي قبل با جامعه مهندسان مشاور خراسان نيز همكاري داشتم و به روشني براي بنده مشخص شده است كه معمولا به خاطر عملكرد شبه دولتي اين گونه سازمان ها نمي توان با آنها وارد تعاملي به صورت برنده - برنده شد.

جناب آقاي مقدادي باز هم از سر لطف و بي دريغ، پرسش هاي بنده را مطالعه نموده و به شرح زير مطالبي ارزنده بيان داشتند:

  • يكي از اقدامات اخير انجمن مشاوران مديريت راه اندازي پورتال به جاي وب سايت قبلي است كه هدف اصلي آن ايجاد بستر تعاملي با كاربران است. البته همان گونه كه در اعلاميه اول سايت آمده است اين پورتال در حال راه اندازي است  و بخش هاي  آتي آن برخي از موارد مطروحه  از سوي جنابعالي را تامين مي نمايد. اميدوارم همكاري نزديك دوستان خوب به ايجاد اين محيط كمك و موجب تسريع در ايجاد آن شود.

  • در خصوص خدمات انجمن به اعضا، ابتدا بايد گفت انجمن مشاوران يك انجمن صنفي است و با حضور فعالان حقيقي و حقوقي اين حرفه مي توان انتظار داشت كه انجمن بستري براي احياء حقوق صنفي و خدمات به اعضا باشد لذا پاسخ اصلي به پرسش شما اين است كه فعاليت شما و من است كه  باعث مي شود انجمن  داراي منافع براي اعضا باشد. پس در واقع اين شما نوعي هستيد كه بايد اين پرسش را پاسخ دهيد. اما از اين ديدگاه كلي گذشته، انجمن مشاوران براي اعضا حقوقي خود  معافيت بيمه قراردادهايشان را در بر داشته است كه معادل معافيت 16.67 درصد در هر قرار داد است كه ميزان كمي نيست. مابقي خدمات را مي توانيد در بخش خدمات انجمن به اعضا سايت در بخش معرفي انجمن ببينيد.

  • اما مزيت مهم در حال حصول، خصوصا براي اعضاء حقيقي اين انجمن، عضويت انجمن در شوراي بين المللي  موسسات مشاوره مديريت (ICMC) است كه به دنبال آن اعضاء داراي گواهي بين المللي مشاوره مديريت كه مدركي بين المللي بوده و براي فعاليت هاي خارجي قابل استفاده است، مي شوند. در همين زمينه بزودي رتبه بندي مشاوران براين اساس خواهد بود و قطعا با راه اندازي آن تاثير زيادي بر بازار كار مشاوران داراي اين رتبه بندي حتي در داخل كشور خواهد داشت. مزيت ديگر فعلي براي مشاوران حقيقي امكان معرفي به كارفرمايان و يا ايجاد كنسرسيوم براي اخذ پروژه هاي بزرگتر است.

  • اما جمله ديگر شما كه بيشتر مرا بر آن داشت تا اين مطالب را بيان كنم، احساسي است كه  از عدم باور شما به برنامه هاي راهبردي  و يكسان بودن  واژگان اين قبيل برنامه ها در سازمان ها به چشم مي خورد. من نيز به اين امر واقفم اما در انجمن مشاوران مديريت ايران انتخاب شعار "مشاور ايراني- اعتبار جهاني" با جديت دنبال مي شود و يك اعتقاد جمعي در هيئت مديره انجمن است كه با تسري آن قابل حصول مي باشد و هم اكنون با همين عضويت در شوراي بين المللي  گام هاي اوليه آن برداشته شده است.

  • انجمن مشاوران مديريت ايران بزودي به منظور ارتقاء مشاوران كشور با برگزاري دوره  هاي استاندارد سطح كيفي مشاوره را افزايش خواهد داد. همچنين با ايجاد بانك اطلاعاتي جامع از پروژه ها و  فعاليت ها امكانات ويژه اي در اختيار اعضا خود قرار داده و سطح انتظارات كارفرمايان را هم  تغيير خواهيم داد.

در پايان اميدوارم  همه  مشاوران مديريت و علاقه مندان به اين كسب و كار در يك فضاي پرشور و تعاملي با اميد به آينده، زمينه ساز توسعه ميهن اسلامي عزيزمان باشند.

Comments