يادداشت هاي مشاور مديريت

ترجمه ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵

posted Jan 7, 2016, 7:00 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Jan 7, 2016, 7:00 AM ]

هم اکنون ویرایش ۲۰۱۵ استاندارد بین المللی ایزو ۹۰۰۱ در کانال تلگرامی با عنوان مجله مشاور مدیریت در حال انجام و ارایه است. در صورت تمایل از این مجله بازدید فرمایید. برای ورود به مجله روی اینجا کلیک کنید.

شادترین شغل های دنیا

posted Oct 18, 2015, 6:19 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Oct 18, 2015, 6:19 AM ]


قبل از اینکه شادترین شغل های دنیا را معرفی کنیم، باید این نکته را بدانیم که میزان درآمد فرد شاغل، ساعت کاری و رضایت شغلی او از ملاک های معرفی این مشاغل به عنوان شغل های شاد دنیا نقش داشته اند. این مقدمه مطلبی در روزنامه هفت صبح بود که توجهم را به خودش جلب کرد. تصمیم گرفتم در همین رابطه پرسشی را در گروه مطرح کنم تا بدانم نظر اعضای گروه در این خصوص چیست و آنها چه شغلی را شادترین شغل می دانند. پاسخ های ارایه شده با آنچه در دنیا بعنوان شادترین شغل مطرح هستند تفاوت چشمگیری داشت. به نظرم اعضای گروه به ویژگی هایی که برای تعیین شغل شاد معرفی شده بود توجهی نکردند و فقط حس و حال خودشون را بیان کردند که البته از روحیه یک ایرانی دور از انتظار نبود. در ادامه نظر اعضای گروه رو نخست بیان می کنم و سپس اصل تحقیق صورت گرفته رو ارایه خواهم داشت.

به نظر شما شادترین شغل های دنیا کدامند؟
 • به نظر من نمیشه از شغل خاصی نام برد. هر شغلی خصوصیات خودشو داره ولی اگر کسی از شغل خودش رضایت کامل بازم میگم کامل را داشته باشه شادترین شغل میشه براش
 • شادترین شغل ها میتونن سه دسته باشن: (منظور از مشتری میتونه فرد مصرف کننده یا مشترک حقوقی یا حقیقی باشه)
  • مشاغل شادی آفرین برای مشتری
  • مشاغل شادی آفرین برای خود فرد شاغل
  • مشاغل شادی آفرین برای هر دو فرد شاغل و مشتری
 • قطعا مورد سوم مورد استاندارد یک شغل شاد هست که فاکتور حقوق اون برای گذران زندگی خوب و ساعات کاری مناسب با بازدهی بالا و آزادی وقت بعد از کار برای گذراندن با خونواده، رضایت شغلی فرد شاغل براساس رضایت مشتری و رضایت رییس میتونن به وجود آورنده شغل های شاد باشن..مثل قناد!!!
 • اتش نشانها كه جون ادمارو نجات ميدن حس خوبي بهشون دست ميده يه لذتي تو نجات ادمها هس كه تو هيچ كار دگه اي بوجود نمياد....درامد انچنانيم ندارن يه زندگي معمولي دارن.
 • به نظر من شاد ترین شغل ، شغلی هست که همیشه اول مشتری راضی باشه بعد شما که متاسفانه در ایران برعکسه. 
 • به نظر من اقتضايي هست. گاهي برخي از آدما از كارشون بنابر خصوصيات خودشون لذت ميبرن و ديگري نه
 • من بهترين مثالي كه براي شغلي كه مشتري رو شاد ميكنه به ذهنم رسيد فروشندگي سيسموني هست. بهش فك كنيد اغلب آدمايي ميرن كه وقتي خريد ميكنن قند تو دلشون آب ميشه فروشنده هم ميتونه لذت ببره. البته بازم ميگم مثال زدن برا شغل ها نميتونه اونقدر منطقي باشه كه به طور آيتمي بگيم مثلا شغلي كه مورد علاقه فرد باشه و ... من تا اونجايي كه ديدم هم خانم ها و هم آقايون از خريد سيسموني لذت بردن و شاد بودن. هزينه هم كه اغلب با خودشون نيست ديگه شادتر
 • شاید برخی مشاغل ظاهرا شاد بنظر برسند، اما براساس رفتار آدمهای شاغلش غمگین باشه. بنظرم شاغل و رفتار و انتظاراتش مهمتره تا خود شغل
 • من فکر میکنم راهنمای تورها شغل شادی دارند. البته تا حالا با یک راهنمای تور صحبت نکردم ولی چند بار مسولیت سفارشهای دسته جمعی رو داشتم اولا جاهای زیبا رو میدیدیم و خود سفر لذت بخش بود ثانیا همه در سفر شاد بودند ولذت میبردند که به طبع آن آدم شاد و با روحیه میشه البته در هر کاری یک سری مشکلات هست مثل افراد نا کوک که باید آنها را مدیریت کرد و علاقه آنها را شناسای کرد.
اما شادترین مشاغل دنیا که در مقاله روزنامه هفت صبح به نقل از افکار خبر از آنها یاد شده بود عبارتند از:
آرایشگری
آرایشگری به چند دلیل جزو شغل های شاد دنیا معرفی شده است؛ اول اینکه ساعت کاری مشخصی ندارد و آرایشگر می تواند خودش ساعت کاری روزانه اش را تعیین کند یا تغییر دهد. میزان خلاقیت و ارتباط اجتماعی با مردم در این شغل، بسیار بالاست. معمولا مردم برای حفظ و افزایش زیبایی و آراستگی خود به آرایشگاه می روند و از این رو، آرایشگران کمتر با افراد افسرده یا افرادی با خلق پایین مواجه می شوند. به علاوه آرایشگرها می توانند با ارتقای توانایی های خود، میزان درآمدشان را هم تغییر دهند. یک آرایشگر گاهی می تواند به اندازه یک پزشک متخصص یا جراح، درآمد داشته باشد.

مربیگری کودک
مربیگری (نه پرستاری) کودکان زیر ۵ سال هم جزو شغل های شاد دنیاست. این مربی ها با شیرین زبان ترین و شادترین، کم استرس ترین و پرانرژی ترین افراد جامعه در ارتباط هستند و ازاین رو، شادی و انرژی خود را از بچه ها می گیرند.

دندان پزشکی
دندان پزشکی به دلیل درآمد بالایی که برای دندان پزشکان دارد، جزو شغل های شاد در تمام دنیا جای گرفته است. دندان پزشکان هم مانند متخصصان زیبایی در محیطی کاملا تمیز و آرام کار می کنند و از این رو، آرامش فضای کار به آنها هم منتقل می شود.

لوله کشی
لوله کشی به عنوان یک شغل تاسیساتی در کشورهای اروپایی و استرالیا از مشاغل پردرآمد است و از این رو، جزو شغل های شاد دنیا طبقه بندی می شود. از طرف دیگر، شغل های تاسیساتی مانند لوله کشی هم مثل آرایشگری، ساعت کاری خاصی ندارند و فرد می تواند ساعت های کاری را با برنامه های روزانه اش هماهنگ کند.

آشپزی
سر و کار داشتن با انواع رنگ ها و طعم های متنوع و جذاب در آشپزخانه باعث افزایش خلق آشپزها و طبقه بندی شغل آنها به عنوان مشاغل شاد دنیا شده است. از طرف دیگر، میزان درآمد آشپزها و ساعت کاری مناسب آنها در طول شبانه روز هم عامل دیگری برای شاد معرفی شدن شغل آشپزی محسوب می شود.

گفتگوهای شبانه تلگرامی

posted Oct 15, 2015, 10:54 PM by حسین صادق‌فر

پیشنهادهای من در یک گروه تلگرامی برای بهره وری بیشتر از طرح گفتگوهای شبانه پیرامون موضوع مدیریت دانش

دوستان باسلام، برای مفید شدن بحث های هفتگی و شبانه نکاتی را پیشنهاد می کنم لطفا اظهار نظر فرمایید:
:sunflower: وقتی پای معرفی ابزارها یا ارایه راهکارها پیش میاد روی مفید یا غیرمفید بودنش تکرار حرف نداشته باشیم مثلا در بحث مستندسازی  یکی از راهکارها برون سپاری بود و دیگر استفاده از نیروهای داخلی که هر دو بسته به شرایطی در سازمان می تواند کارساز باشد و چون اصل بحث اهمیت مستندسازی بود نیاز نیست روی موثر بودن این دو راهکار بحث بیش از اندازه صورت گیرد که در این صورت به مجادله می انجامد.
:sunflower: حین بحث احترام را رعایت کنیم ولی در بحث جدی باشیم و از همدیگر رنجیده خاطر هم نشیم. این خوب نیست که پس از بحث مجازی با دلخوری به کارهای واقعی مان برگردیم. اگر این مباحثه ها نتونه به دوستی مان بیفزاید اصلا ضرورت ندارد انجام شود.
:sunflower: تعیین موضوع بحث با نظر دبیر و البته قبلا از تعیین با مشورت اعضای گروه باشد ولی وقتی دبیر و موضوع بحث تعیین شد همه به او کمک کنیم که نیتجه گیری خوبی داشته باشد.
:sunflower: دبیر بحث حتما پیش از شروع بحث با وقت گذاشتن مقدمه ای را آماده کند و اول بحث ارایه دهد که ذیل موضوع ابعاد مختلف بحث مشخص شود و در پایان نیز اگر همان موقع وقت شد که بهتر اگر نه فردای روز بحث مطالب مطرح شده را جمع بندی کرده و در قالب یک متن سرجمع ارایه نماید.
پایدار باشید.  

لباس مرتب یا ذهن مرتب مساله کدام است؟

posted Sep 14, 2015, 9:43 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Sep 14, 2015, 9:44 PM ]

خیاطی می گفت: اگر شبها جیبهای لباسها را خالی کنید, لباس ها زیباتر به نظر می رسند و بیشتر عمر خواهند کرد. بنابراین دوستم قبل از خواب اشیایی مانند خودکار و پول خرد و دستمال را از جیبش درمی آورد و آنها را مرتب روی میز می گذاشت و چیزهای زائد را به درون سطل زباله می ریخت. یک شب وقتی که مشغول اینکار بود، به نظرش رسید که ممکن است خالی کردن ذهن نیز مانند خالی کردن جیب باشد... و می گفت همه ما طی روز مجموعه ای از آزردگی ها، پشیمانی ها، اضطراب ها و ... را جمع آوری می کنیم. اگر اجازه دهیم که این افکار منفی انباشته شوند، ذهن را سنگین می کنند، پس ذهنمان را پاک کنیم تا دنیای زیباتری بسازیم.
من با حرف های او خیلی موافق بودم ولی برای بهتر شدن این ایده بهش گفتم: بهترش در مورد لباس اینه که اصلا در جیب هاشون چیزی نذاریم چون گاهی لباس بیش از آنکه روی جالباسی باشه تنمان هست... در مورد ذهن نیز این گونه است. بهتره با داشتن همیشگی یک دفتر یادداشت ولو الکترونیکی استفاده رم (حافظه) گونه از مغز را کاهش دهیم و اجازه بدیم مغز با ظرفیت کامل به پردازشگری خود بپردازد.

نمونه وطنی محیط کار جذاب

posted Aug 30, 2015, 7:10 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Aug 30, 2015, 7:12 AM ]

محیط کار جذاب تنها مختص به شرکت های خارجی و معروف مثل گوگل، مایکروسافت، ادوبی و ... نیست. در همین کشور خودمون هم داریم مدیران خوش ذوقی که به این مهم توجه داشتند... آخه اکثر ما بیشتر اوقات مفیدمون رو توی محیط کار سپری میکنیم مس چرا نباید محیطی جذاب داشته باشیم که خیلی هم هزینه بر نیست...اینجا یه نمونه کاملا وطنی خدمت تون معرفی می کنم لطفا مشاهده فرمایید.

مراقب سرمستی هایمان باشیم

posted Aug 30, 2015, 7:07 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Aug 30, 2015, 7:07 AM ]

ﻧﯿﻤﻪ شبی تعدادی دوست برای تفریح ﺑﻪﻗﺎﯾﻖ ﺳﻮﺍﺭﯼ رفتند. ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺳﻮﺍﺭ شدن ﻣﺸﺮﻭﺏ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﺪ، ﻭﺍﺭﺩ ﻗﺎﯾﻖ ﺷﺪﻧﺪ، ﭘﺎﺭﻭﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻨﺪ ﻭ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﭘﺎﺭﻭ ﺯﺩﻥ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﻭ ﻣﺪﺕﺯﯾﺎﺩی ﭘﺎﺭﻭ ﻣﯽ ﺯﺩﻧﺪ. ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﺳﭙﯿﺪﻩ ﺯﺩ ﻭ ﻧﺴﯿﻢﺧﻨﮑﯽ ﻭﺯﯾﺪ ﻗﺪﺭﯼ ﺑﻪ ﻫﻮﺵ ﺁﻣﺪﻧﺪ ﻭ ﮔﻔﺘﻨﺪ ﺑﺒﯿﻨﯿﻢ ﭼﻘﺪﺭ ﺭﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ، ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺐ ﺭﺍ ﭘﺎﺭﻭ ﺯﺩﻩ ﺍﯾﻢ! ﻭﻟﯽ ﻭﻗﺘﯽ ﺧﻮﺏ ﺍﺯ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﻣﺸﺎﻫﺪﻩ ﮐﺮﺩﻧﺪ ﺩﯾﺪﻧﺪ ﮐﻪﺩﺭﺳﺖ ﺩﺭ ﻫﻤﺎﻥ ﺟﺎﯾﯽ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﮐﻪ ﺷﺐ ﭘﯿﺶﺑﻮﺩﻧﺪ. ﺁﻥ ﻭﻗﺖ ﺩﺭﯾﺎﻓﺘﻨﺪ ﮐﻪ ﭼﻪ ﭼﯿﺰﯼ ﺭﺍ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵﮐﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ : ﺁﻧﺎﻥ ﺗﻤﺎﻡ ﺷﺐ ﺭﺍ ﭘﺎﺭﻭ ﺯﺩﻩ ﺑﻮﺩﻧﺪ، ﻭﻟﯽﯾﺎﺩﺷﺎﻥ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﻮﺩ ﻃﻨﺎﺏ ﻗﺎﯾﻖ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﺎﺣﻞ ﺑﺎﺯﮐﻨﻨﺪ!
بسیاری از مدیران نیز این گونه سرمست رسیدگی به کارهای جاری و روزمره می شوند و وقتی پس از چندسال به گذشته حرفه ای خودشان می نگرند جز امضای کارتابل ها (که البته در برخی موارد بسیار هم مهم هستند)، شرکت در جلسات که اکثر آنها فوری ولی غیر مهم هستند و رسیدگی به امور جاری سازمان دستاورد دیگری نداشته اند. در حالی که حداقل ۸۰درصد زمان کاری یک مدیر باید صرف ساختن آینده سازمانش گردد.

رزومه سازها

posted Aug 25, 2015, 12:14 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Aug 25, 2015, 12:17 AM ]

یکی از مهم ترین عناصر در روند استخدام در یک سازمان ارایه یک رزومه کاری (معرفی نامه کاری) اصولی و حرفه ای می‌باشد تا احتمال شما نسبت به دیگران جهت استخدام افزایش یابد. در ادامه برخی سرویس های آنلاین رزومه ساز فارسی و انگلیسی را برای ساخت آنلاین رزومه معرفی می‌کنیم.


آیا حقوق شما متناسب با عرف بازار است؟

posted Jul 8, 2015, 9:16 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jul 8, 2015, 9:17 PM ]


مدیریت افطار در حرم امام رضا علیه السلام

posted Jun 27, 2015, 1:01 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Jun 27, 2015, 1:01 AM ]


آیا سازمان شاد در ایران داریم؟

posted May 17, 2015, 1:23 AM by حسین صادق‌فر   [ updated May 17, 2015, 6:16 AM ]

آیا سازمانی را در ایران می شناسید که مدیران ارشد آن برای توسعه شادی در سازمانشان چنین عکسی بگیرند؟

https://sites.google.com/site/sadeghfar/note/ayasazmanshaddrayrandarym/Humor-At-Work.jpg?attredirects=0

1-10 of 78