استراتژي چيست

posted Jun 9, 2010, 11:18 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Mar 28, 2013, 8:45 PM ]

مدير گرامي; شايد براي شما هم اين پرسش مطرح بوده باشد كه چه تفاوتي بين "مديريت استراتژيك" و "برنامه ريزي استراتژيك" وجود دارد. مشاور مديريت سعی کرده است به اين پرسش كه از سوي يكي از همراهان مطرح شده، پاسخی مناسب ارایه نمايد. اكنون جنابعالي مي توانيد از متن اين پرسش و پاسخ و همچنين اظهار نظر هاي تعدادي از مديران گرامي كه اين پرسش و پاسخ را در این قسمت از وب سايت مشاور مديريت ملاحظه كرده اند مطلع شويد. 

خواهشمند است مقرر فرماييد نقطه نظرات جنابعالي نيز براي پربار شدن اين گفتگو ها با تكميل اين فرم به اطلاع مشاور مديريت رسانده شود.


پرسش:
من سر کلاس های مدیریت استراتژیک متوجه تفاوت این دو مفهوم نشدم. کی می دونه که چه فرقی بین "مدیریت استراتژیک" و "برنامه ریزی استراتژیک" وجود داره؟

پاسخ مشاور مدیریت:

فکر نکنم بتوان تنها با حضور در کلاس و بحث تئوری متوجه تفاوت این دو مقوله شد و تا زمانی که مدیر یک سازمان (ولو کوچک) نباشید به درستی این دو مفهوم را درک نخواهید کرد. امیدوارم تلاش من را برای تشریح تفاوت این دو مفهوم با ذکر یک مثال پذیرا باشید.

اگر قرار باشد دوره لیسانس خود را با معدل مثلا 16 و طی چهار سال به اتمام برسانید و این به عنوان یک هدف استراتژیک در زندگی شما مطرح باشد، لازم است برای دستیابی به این هدف برنامه ریزی داشته باشید مثلا اینکه هر ترم تعداد مشخصی واحد را با معدل 16 بگذرانيد!

حال فرض کنيد این برنامه ریزی را انجام دادید و شروع به درس خواندن كرديد ناگهان بدون برنامه ریزی قبلی موضوع ازدواج برايتان پیش می آيد و شما هم به دلایل مختلف به آن پاسخ مثبت می دهید و این باعث می شود نتوانيد به هدف مشخص خود برسید. بنابراین می توان گفت شما برای دستیابی به هدف استراتژیک، برنامه ریزی استراتژیک داشته اید ولی نتوانسته ايد با یک مدیریت استراتژیک به هدف خودتان دست يابيد. حالا اجازه دهيد بنده هم یک پرسش مطرح کنم و آن اینکه جایگاه تفکر استراتژیک در این بين کجاست؟


متن اظهار نظر برخي از مديران شركت:

1- سلام تفکر استراتژیک به نظر من درچگونگی برنامه ریزی و یا دیدن راه های مختلف جهت رسیدن به هدف استراتژیک را تفکر استراتژیک می گویند. به طور مثال ما برای رسیدن به یک هدف استراتژیک باید برنامه داشته داشتیم اینکه چه برنامه ای و درچه راستایی باشد و دیدن این برنامه در مسیر انجام می تواند یک نوع تفکر استراتزیک باشد. برای مثال نمونه خودتون رو درنظر بگیرید دانشجویی که تصمیم می گیرد استراتژی برای خود داشته داشته باشد. هر کاری که انجام می دهد چه درس خواندن و ... باید راستای هدف استراتژیکی خودش باشد. این متفاوت است با برنامه ریزی استراتژیک و دراین راه نگاه به مسیر رسیدن به برنامه هایي از قبل تعیین شده نوعی تفکر استراتژیک می باشد. این نظر من است اگر اشتباه است لطفا راهنمایی کنید.


2- زاویه دید و طرز نگاه به موضوع، تفکر شخص را شکل می دهد و بر پایه تفکر هدف استراتژی تعیین می گردد و پس از آن برنامه ریزی برای رسیدن به هدف تعیین می گردد. من نیز سئوالی دارم و آن اینکه بین طرح ریزی استراتژی  و برنامه ریزی استراتژی چه تفاوتی است؟ (پاسخ مشاور مديريت به اين پرسش نيز اين گونه بوده است: "طرح ریزی بر روی تنظیم اهداف استراتژیک، مشخص نمودن فرآیندهای عملیاتی مورد نیاز و منابع مرتبط که به برآورده سازی این اهداف می انجامد، متمرکز می گردد. در حالی که برنامه ریزی استراتژیک تنها، فعالیت های پروژه های دستیابی به اهداف استراتژیک را زمانبندی می نماید".


يادآوري: براي مشاهده جزييات مطالب بيان شده از سوي مديران گرامي به اينجا رجوع كنيد.

 

Comments