ایزو ۱۰۰۱۵ در یک نگاه

posted Dec 1, 2013, 10:18 PM by حسین صادق‌فر

استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ راهنمای مناسبی برای مدیریت آموزش در سازمان است. اخیرا برای طرح در جلسه ای اهم الزامات این استاندارد را به شرح تصویر زیر نقشه کرده و درباره آن توضیحاتی ارایه داشتم. اگر متن این استاندارد را برای سازمان خود لازم دارید از تماس با مشاور مدیریت دریغ نفرمایید.

گام اول مدیریت دانش

posted Feb 20, 2013, 5:02 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Feb 20, 2013, 5:09 AM ]

چند روزی هست از همکاری من در طرحریزی و پیاده سازی فرایند مدیریت دانش در یکی از شرکت‌های معتبر مهندسی مشاور می گذرد. برای شروع و بعنوان اولین گام پروژه ساماندهی کتابخانه و مرکز اسناد این شرکت را در دستور کار قراردادیم و تا کنون با تلاش همکاران این پروژه این کار به خوبی در حال پیشرفت است. انشاءالله در سال آینده گام های بعدی را طرحریزی کرده و به سوی پیاده سازی مدیریت دانش حرکت مستمری را شروع خواهیم کرد. 

در شرکت های مهندسی مشاور که سرمایه اصلی آنها نیروی انسانی متخصص و دانش فنی است که آنها تولید می کنند اطلاعات حرف اول را می زند. بارها و بارها پیش آمده است که برای پروژه های مشابه افراد به دنبال تولید اطلاعات مشابه بوده اند در حالی که اعتبار و سودآوری یک شرکت مهندسی مشاور به استفاده مکرر از اطلاعات موجود و داشتن یک آرشیو فنی و مهندسی قوی است. البته خیلی ها فکر می‌کنند کپی کردن از طرح های مشابه برای استفاده در پروژه های جدید یکی از نقاط ضعف مهندسین مشاور است (اگر چه ممکن است این عقیده در برخی از موارد درست باشد) لیکن به نظر من اگر زمان کافی برای نوآوری در پروژه صرف شود اشکالی ندارد تا برای اصول مشترک از تجربیات گذشته و داده های موجود استفاده شود.


یادآوری: اخبار و یافته های پیاده سازی فرایند مدیریت دانش در این شرکت مهندسی مشاور به صور مستمر در قسمت مدیریت دانش وب سایت مشاور مدیریت منتشر خواهد شد.

گرد آوری دانش به روش عنکبوتی در گوگل

posted Jan 23, 2013, 9:18 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jan 23, 2013, 9:18 PM ]

شما با جستجو کردن در گوگل، وب را جستجو نمی کنید! بلکه آنچه را که گوگل از وب ایندکس (Index) یا ذخیره کرده است را جستجو می کنید. برای درک بهتر، بگذارید ساختار کلی موتور جستجوگر گوگل را توضیح دهیمگوگل برای ایجاد ایندکس از وب، از نرم افزاری با نام اسپایدرز (Spiders) استفاده می کند. کارکرد این نرم افزار مانند یک عنکبوت است. به این صورت که ابتدا وارد یک صفحه وب می شود و سپس از طریق لینک های موجود در آن صفحه، به صفحه های جدید می رود و از طریق لینک های موجود در آن صفحه ها، به صفحه های جدیدتر می رود و این کار را به صورت مستمر ادامه می دهد تا در نهایت به صفحه ای برسد که حاوی لینکی نباشد.

 

با این روش گوگل میلیاردها صفحه وب را ایندکس و در سرورهای خود ذخیره می کند و از آن پس هر زمان که شما واژه یا عبارتی را در موتور جستجوی گوگل وارد کنید، گوگل آن را در سرورهای خود جستجو می کند و نتایج مرتبط با آن را نمایش می دهد. 

منبع: دوره آموزشی PSG درسنامه

نقشه فرایند کشف دانش

posted Feb 6, 2012, 12:07 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Feb 6, 2012, 12:27 AM ]


مدیریت دانش از تئوری تا واقعیت

posted Jan 29, 2012, 11:23 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jan 29, 2012, 11:25 PM ]

نمی دونم با مباحث مدیریت دانش به صورت کاربردی در سازمانتان چقدر سروکله زده اید... همین قدر خدمتتان عرض کنم که زمین تا آسمان بین تئوری مدیریت دانش و آنچه می توان در یک سازمان پیاده کرد تفاوت و فاصله وجود داره!

در محیط شیرپوینت یک پایگاه داده طراحی کرده ایم واسه ثبت تجربیات هر کدام از مدیران پروژه یک شرکت خدمات مهندسی... به آقایون و خانم های مهندس گفتیم که چه طوری فیلدهای این پایگاه را تکمیل کنند. نحوه تکمیل کردنشون واقعا دیدنیه...! اصلا به کلمات توجهی ندارند، مثلا ازشون خواستیم بگویند که منابع اطلاعاتی شون چی بوده؟ آقای مهندس نوشته استانداردهای صنعت آب !!! جالبیش اینه که خیلی هاشون هم مدعی هستند که در محیطی دانش محور کار می کنند و اصولا کارهاشون دانش بنیانه! 

راستی چرا مفاهیم پر معنی توی کشور ما اینقدر بی اهمیت هستند و مثل کلمات فیلم های مهران مدیری خیلی زود میشن حرف عادی و روزمره مردم ؟!

تعريفي كاربردي از دانش

posted Aug 14, 2011, 10:12 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Aug 14, 2011, 10:16 PM ]


وبلاگ هاي مديريت دانش

posted Sep 15, 2010, 11:18 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jul 6, 2011, 11:59 PM ]

شرکت بزرگی را تصور کنید که در کنار وظایف سازمانی کارمندانش، آنها را وادار می سازد در ازای داشتن دسترسی به رایانه و اینترنت یا اینترانت شرکتی، در محیط یک ویرایشگر با قالبی شبیه به وبلاگ های امروزی و در طول ساعت کاری موظف به نگارش مطالبی در دسته بندی های موضوعات سازمانی (اهداف سازمانی، محصولات، خدمات، دستاوردها و...) یا عمومی و یا فقط اطلاع رسانی بپردازند. وبلاگ شخصی هر کارمند توسط مدیر و کارشناسان بخش دانش و توسعه و به روزرسانی زیر نظر گرفته شده و حجم مفاهیم و ارزش و اثربخشی آنها از طریق بازدیدها و کامنت های وارده، تعداد بحث های به اشتراک گذاشته شده و امثالهم اندازه گیری می شود. به بهترین و پر بازدیدترین مطالب و وبلاگ ها از نظر فرم و مضمون از طریق سیستم حقوق و دستمزد مبالغی بعنوان پاداش ویژه مشارکت در نشر و توسعه دانش سازمانی پرداخت خواهد گردید و سازمان با صرف کمی وقت و مهارت های

انفورماتیکی، اندیشه و تجاب ضمنی کارکنانش را مکتوب خواهد کرد...
آنچه در سطور بالا آمد فقط یک ایده یا تصور از یک سازمان در آینده نیست، بلکه واقعیتی است که در بین شركت هاي بزرگ و موفق جهان ( لیست معروف به
The Fortune 500) با فراوانی 8٪ در اوایل سال 2006 (حدود 40 کمپانی از این لیست تا آن تاریخ به راه اندازی وبلاگهای مشارکتی در سازمانشان همت گمارده بودند!) گزارش شده است. تحقیق دیگری نشان می دهد تا نیمه اول سال 2006 میلادی حداقل 34٪ از کمپانی های بزرگ چنین وبلاگ هایی را راه اندازی کرده اند و 35٪ آنها تا پایان همان سال برنامه های مشابهی تدوین کرده اند و این یعنی 70٪ از کمپانی های جهان در سال 2007به ابزار توانا و کم هزینه ای برای مدیریت دانش ضمنی سازمان هایشان مجهز شده اند! (به طور نمونه به وبلاگ معروف شرکت DELL نگاهی بیاندازید.)
در چنین سازمانی کارکنان به اشتراک دانشها و تجارب خویش رغبت بیشتری نشان خواهند داد، جریان آزاد تبادل اندیشه و اطلاعات سرعت بیشتری خواهد گرفت، هوش جمعی جایگزین هوش انفرادی خواهد شد، لایه های مختلف سازمانی بدون در نظر گرفتن سلسله مراتب مخاطب اندیشه یکدیگر خواهند بود و سازمان به سمت تبدیل شدن به یک جامعه دانش محور پیش خواهد رفت.

منبع: چشم هایی که فکر می کنند 

بازي مديريت دانش

posted Sep 15, 2010, 11:03 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jul 6, 2011, 11:59 PM ]

یادگیری اصول، نکات و تعاریف مدیریت دانش، می تواند فرآیندی سخت و آزاردهنده باشد. برای این که دریابید یادگرفتن مدیریت دانش با یک بازی آسان که خود با اصول مدیریت دانش منطبق است، چقدر آسان، جذاب و لذت بخش است، مار و پله مدیریت دانش را به عنوان محصولی ساده از تلاش کارشناسان اینوتکس ایران، بازی کنید. برای دانلود این بازی که نمونه ای است برای نمایش قابلیت های یادگیری از طریق بازی ها؛ روی تصویر زیر کلیک کنید. منبع: اینوتکس ایران

 

مديريت دانش انتزاعي

posted Sep 15, 2010, 10:37 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jul 6, 2011, 11:57 PM ]

مدت زيادي نيست مقوله مديريت دانش در كشور مطرح شده است ليكن شواهد بيانگر آن است كه مديران سازمان هاي ايراني در زمينه مديريت دانش همانند بسياري از ديگر ابزارهاي مديريت دارند راه را به اشتباه طي مي كنند. حتما با من هم عقيده هستيد كه برخي از مديران استفاده از ابزار مديريت را بيشتر از آنكه براي استفاده در حل مسايل سازماني خود بكار گيرند از آنها براي به اثبات رساندن نقاط قوت مديريتي خود در جلسات هيات مديره، مجامع و سازمان هاي بالادستي خود استفاده مي كنند. يادم هست در يكي از همايش هاي مرتبط با فناوري اطلاعات در سال هاي گذشته، كه البته آن موقع از آن به انفورماتيك ياد مي شد سخنران همايش نكته ظريفي را متذكر شد و گفت در كشور ما از انفورماتيك تنها ماتيك آن مورد توجه است. چه زيبا گفت اين سنخران فرهيخته و هم اكنون كه به دور و بر خود مي نگريم به راحتي مي بينيم كه نه تنها در حوزه فناوري اطلاعات بلكه در تمام زمينه هاي علمي از جمله علم مديريت استفاده ابزاري از مفاهيم عميق و كاربردي اين علم به شدت رواج يافته است. مديران به دنبال استانداردسازي سازمان خود هستند بدون آنكه بخواهند نمودارهاي سازماني تك سطحي خود را به هرم سازماني تبديل كنند. آنها نمي خواهند براي آموزش سرمايه هاي انساني سرمايه گذاري كنند ولي خودشان در اكثر همايش هاي باربط و بي ربط در خارج كشور حضور بهم مي رسانند. علاوه بر اتاق كار خود كتابخانه هاي سازمان را نيز تغيير آرايش مي دهند تا مبادا به اتلاف منابع مالي سازمان متهم شوند. تمام گواهينامه هاي رنگارنگ مديريتي روز دنيا را با هزينه هاي هنگفت دريافت كرده و بدون آنكه از دامنه كاربرد(scope) آنها با خبر باشند آنها را به ديوار اتاق خود نصب مي كنند و بي وقفه به استاندارد بودن سازمان خود مي بالند در حالي كه در سطوح مختلف سازمان هيچ كدام از كاركنان الزامات اوليه استانداردها را رعايت نمي كنند. اكثر قريب به اتفاق مديران محترم سازمان هاي ايراني به ويژه سازمان هاي دولتي سختي به دوش كشيدن آخرين مدل لپ تاپ هاي گران قيمت را تحمل مي كنند بدون آنكه بتوانند از نرم افزارهاي اتوماسيون اداري استفاده كرده و اگر تنها فناوري مورد علاقه آنها (يعني پرينتر) را از دور و برشان حذف كنيد بسياري از مكاتبات اداري بدون پاسخ در كارتابل هاي الكترونيكي آنها باقي مي ماند چرا كه اين مديران محترم نمي توانند حتي باسرعتي بسيار پايين دستورات مختصر و مفيد ! خود را حروف چيني كنند.
مثال هاي مطرح شده تنها نمونه هايي است كه استفاده مشابه از ماتيك بجاي انفورماتيك را آن چنان كه آن سخنران فرهيخته به همه ما يادآوري كرده، در علوم مديريت تلنگر مي زند. بسيار شنيده ايم كه همه، مظفردين شاه را به خاطر آوردن سينماتوگراف به اين مملكت سرزنش مي كنند و مي گويند بايد فرهنگ سينما را قبل از آن به ارمغان مي آورد، ولي هيچ كدام از ما نمي دانيم چه كسي را بايد مقصر بدانيم كه ابزار مديريت را بدون علم آن از ينگه دنيا به اين مرز و بوم ارزاني داشت. تمام رايانه هاي شخصي، سازماني، دولتي و عمومي اين كشور پر است از نرم افزارهاي قفل شكسته و رايگان كه بدون پرداخت هيچ هزينه اي بر تعداد آنها روز به روز افزوده مي شود و اگر آخرين نسخه را دانلود و نصب نكرده باشي از قافله عقب هستي! ليكن غير از تعدادي از نرم افزار‏هاي مجموعه Office هيچ يك از مديران گرامي ياراي استفاده از آن نرم افزار ها را ندارند. حال در نظر بگيرد اين مديران بخواهند سازمان دانش محوري را مديريت كنند كه يكي از ماموريت هاي آن سازمان اين باشد كه با استفاده از اين فرصت (رايگان بودن نرم افزارها) بخواهد فرآيند علم را توسعه داده و محصول دانش را از دل آن به در آورد.

چرخه مديريت دانش

posted Aug 11, 2010, 10:34 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jul 6, 2011, 11:58 PM ]

چرخه مديريت دانش

مديريت سازمان بايد فرآيندهايي را طرح ريزي و پياده سازي نمايد تا كاركنان بتوانند دانش توليد شده در سازمان را با استفاده از اصول علمي مرتبط طبقه بندي نمايند. دانش طبقه بندي شده بايد با استفاده از ابزار مناسب به گونه اي نگهداري شود تا در زمان هاي مورد نياز به اشتراك گذاشته شده و توسط ساير ذينفعان سازمان مورد استفاده قرار گيرد. 

1-10 of 11