تجربه اي از نظام آراستگي

posted Mar 1, 2011, 10:36 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jul 7, 2011, 12:02 AM ]

مدیریت محترم، آیا شما هم با مشکلاتی که در ادامه به آن پرداخته شده است دست به گریبان هستید؟ برای حل این گونه مسایل چه تدبیری اندیشیده اید؟


چند وقتی است گفتگوهایی دارم با یکی از مدیران کارخانه های صنعتی درباره نحوه طراحی و پیاده سازی نظام آراستگی محیطی یا همان 5
S معروف، امروز جلسه ای داشتم برای آنکه مفاد قرارداد نهایی شده و مقدمات اجرای کار فراهم گردد. سرپرست کارخانه ای که قرار است این نظام در آنجا پیاده شود با اجرای اصل کار خیلی موافق بود ولی نگران این مطلب بود که ارایه خدمات مشاوره به تنهایی گره ای از مشکلات و نابسامانی های فعلی کارخانه که رو به افزایش نیز هست نمی کاهد.  

ایشان می گفت وقتی فضای کافی برای انبارش کالا نداریم و مجبوریم به نگهداشتن کالاهای نیمه ساخته و محصولات در کف کارخانه تن بدهیم پس نمی توانیم به آراستگی محیط کار فکر کنیم. از سوی دیگر ایشان تجربه خوبی از خدمات مشاوره نداشت و می گفت مشاوران از سر دلخوشی می آیند یک سری نسخه می پیچند و می روند. در صورتی که مشکلات این کارخانه ناشی از بد اجرا شدن دستورات است و به عبارت دیگر مدیران کارخانه خودشان هم می توانند قوانین را بنویسند ولی نیاز به آن هست که به درستی اجرا گردد.

من هم حق را به ایشان دادم البته نه از این بابت که قرار است مشتری من باشند و البته حق همیشه با مشتری است، بلکه به این سبب که نوشتن قوانین و دستورالعمل ها پشت میز و درخواست برای اجرای آنها در کف کارخانه امری بیهوده و قطعا شکست خورده است. برای ایشان توضیح دادم که بهبود مستمر در محل یا همان کایزن البته همراه با گمبا معنی دار و موثر است. روش کار خودم را برایشان تشریح کردم که چگونه باید به محل اجرای کارها رفته و با اپراتورها صحبت کنیم و قوانین را با توجه به شرایط موجود و گفته های کسانی که نقش اول اجرای سناریوهای نظام آراستگی را بر عهده دارند، تدوین نماییم و صد البته که لازم است این قوانین را منجمد نکرده و اجازه دهیم تازه تازه و نو به نو مصرف شوند.
Comments