ماهنامه مشاور مديريت

شماره ششم - شهريور 1389

 

 

 

 

sadeghfar@gmail.com

4946 501 0915

 

اشتراك ماهنامه

تلنگر مديريت

اخبار مديريت

پشت پرده مشاوران افسانه ای خودروسازها

تابناك: در حال حاضر چند شركت اصلي خودروسازي كشور كه از انگشتان يك دست نيز تجاوز نمي كنند در مجموع داراي 400 مشاور هستند در حالي كه رئيس جمهور به عنوان دومين مقام عالي رتبه كشور طبق قانون 25 مشاور دارد كه هر يك از آنان نيز وظايف تعريف شده و مشخصي دارند.

بايد توجه داشت كه قدرت و لابي با نفوذ برخی خودرو سازان در بسياري از دستگاه ها ارتباط مستقيمي با چينش گفته شده مشاورانشان دارد كه در مواقع لزوم و ضرورت اين افراد از پس پرده بيرون آمده و برنامه هاي خودرو سازان را رتق و فتق مي كنند و با همين ترفند مي توانند ساليان سال به مديريت و حاكميت خود بر اين صنعت ادامه دهند.

نمونه جالب اينكه تنها مدير عامل يكي از شركتهاي زير مجموعه یک خودروساز بيش از 30 مشاور براي خود تدارك ديده است.

 

 

 

فهرست جديدترين مطالب منتشر شده در وب سايت:

 مشاور مديريت

- توصیه هایی برای پیاده سازی ایزو ۹۰۰۱

- ممیزی داخلی یا رفع تکلیف

- ممیزی سیستم/مدیر

- تدوین ابزار ممیزی شروع شد

- ISO 27001 و سازمان های دولتی ایران

- درخواست همفکری

- پرسش و پاسخ های متداول ایزو ۹۰۰۱

- محاسبه تاخیر واقعی پروژه

- محل کار یا خانه

- علت مرگ بیمار تخت 13

- شهروندی و ایزو ۹۰۰۱

- دستور جلسه

- ارزیابی عملکرد

- فهرست حاضرین جلسه

- 10 نکته برای موفقیت یک پروژه

- ایزو ۹۰۰۱ مصور

مافياي ايرانيزه

اگر فرصت كرديد و تمايل داشتيد به دنبال اطلاعاتي در خصوص مافيا و نحوع عملكرد آن باشيد كافيست اين كلمه را گوگل كنيد اولين نتيجه اي كه نمايش داده مي شود نشاني ويكي پدياي فارسي براي كلمه مافيا است. ويكي پدياي فارسي مافيا را اين گونه تعريف كرده است:

مافیا (به ایتالیایی: Mafia) یا کوزانوسترا (Cosa Nostra) انجمن مخفی خلافکاران سیسیل بود. این گروه در اواسط قرن ۱۹ میلادی در سیسیل بوجود آمد و بعدها در شرق ایالات متحده آمریکا و استرالیا گسترش یافت. مافیا از مجموعه‌هایی که به عنوان خانواده شناخته می‌شود تشکیل می‌شود که هر خانواده یک روستا، یک شهر، یا یک منطقه را راهبری می‌کند و معمولاً توسط فردی که «پدرخوانده» نامیده می‌شود، هدایت مي گردد. ده فرمان که توسط خانواده‌های مافیایی رعایت مي شوند عبارتند از:

1- هیچکس نمی‌تواند خود را مستقیماً به دوستان نشان بدهد. باید شخص ثالثی واسطه این کار شود.

2- به زن دوستتان نگاه نکنید.

3- با پلیس دیده نشوید.

4- زیاد به بارها و کلوپ ها نروید.

5- همواره در دسترس بودن یک وظیفه است حتی اگر همسرتان در حال وضع حمل است.

6- به قرارهای ملاقات احترام بگذارید.

7- با همسرتان همواره با احترام برخورد کنید.

8- وقتی پرسشي پرسیده می‌شود حتماً حقیقت را بگویید.

9- ثروت اگر متعلق به خانواده دیگریست به آن چشم ندوزید.

10- این افراد نمی‌توانند عضو کوزانوسترا شوند: کلیه کسانی که خویشاوندی نزدیک در تشکیلات پلیس دارند، کلیه کسانی که خویشاوندی خاين در خانواده دارند، کلیه کسانی که بدرفتاری می‌کنند و به ارزش‌های اخلاقی پایبند نیستند.

جالب است! نه ؟

به عبارت ديگر مافيا همانند يك سيستم عمل مي كند شايد به خاطر همين است كه تا كنون سرپا مانده است. خيلي ها معتقدند در ايران هم مافيا وجود دارد. مثلا مافياي نفت، دارو، فوتبال، خودروسازها (خبرش در همين شماره آمده است) و ... ولي آيا مافياي ايران هم يك مافياي واقعي است و قوانين و فرامين ده گانه بالا را رعايت مي كند؟ اگر اين گونه باشد نبايد خيلي نگران بود چرا كه همين فرامين باعث مي گردد اوضاع خانواده هاي مافيايي و پدرخوانده آنها نابسامان نگردد و مافياي داراي قانون شايد بتواند راهبري بخشي از جامعه را برعهده بگيرد.

ولي به نظر مي رسد اگر مافيا در ايران وجود داشته باشد بايد از آن بعنوان مافياي ايرانيزه ياد كرد و همان گونه كه در ايران بكارگيري بسياري از پديده هاي اجتماعي، صنعتي، مديريتي و ... كه از غرب به ارمغان گرفته شده، بدون توجه به فلسفه وجودي و فرهنگ حاكم بر آنها تنها شمايي از اين پديده ها بخشي از جامعه را متاثر از خود مي سازد و احتمالا بخش وسيعي از جامعه را با نابساماني هاي ناشي از عدم رعايت فرامين حاكم بر هر پديده به بيچارگي مي رساند.

بنابراين خبر پشت پرده مشاوران افسانه ای خودروسازها و چينش مشاوران تحديد نشده آنها همانند ده ها و هزاران خبر مشابه هم مي تواند نگران كننده باشد و هم اميدوار كننده! به شرطها و شروطها.

مديريت عاشقانه

آزمون هر مدیر به آن کاری نیست که انجام می دهد؛ بلکه به وقایع پس از ترک او از صحنه بستگی دارد.