ماهنامه مشاور مديريت

شماره دهم - دي 1389

 

 

 

 

اشتراك ماهنامه

تلنگر مديريت

اخبار مديريت

توليد نسخه غيرقابل چاپ pdf براي نجات درختان

روزنامه خراسان: سازمان جهاني حفاظت از طبيعت به منظور کاهش قطع درختان و تهيه کاغذ نسخه جديدي از نرم افزار Pdf را تهيه کرده است که قابليت چاپ ندارد.

به گزارش مهر، WWF نرم افزاري را براي ذخيره و اشتراک گذاري پرونده هاي متني و عکس در فرمت Pdf ارايه کرده است که تنها مي توان فايل هاي ساخته شده با اين نرم افزار را مشاهده کرد اما امکان چاپ اين فايل ها وجود ندارد. کاربر مي تواند اين پرونده هاي Pdf را روي نمايشگرهاي رايانه ها، تلفن هاي همراه و لوح هاي فشرده مشاهده کند.

به اين ترتيب مي توان در مصرف صدها تن کاغذ که به دليل چاپ بي دليل بسياري از پرونده ها از بين مي‏ رود، صرفه جويي کرد. اين فرمت جديد wwf نام دارد.

فهرست جديدترين مطالب منتشر شده در وب سايت:

 مشاور مديريت

- پربازدید ترین های آذر ۱۳۸۹
- نرم افزار ترسیم فرآیندها
- فانوس دریایی
- ای تشنه لبیک
- پس از یک جر و بحث چه می کنید؟
- استاندارد سازمان ایزو برای محافظت اپراتور دستگاه از حوادث
- چند پرسش و چند پاسخ
- کار و خانواده
- شرح وظایف
- جعبه خواب
- برنامه ریزی استراتژیک
- جلسات کنترل پروژه را چگونه برگزار کنیم؟

پرينت يا بدون پرينت مساله اين است!

تقريبا نيم ساعتي بود كه توي اتاق مدير عامل بودم و بيش از شش ماه از پياده سازي نرم افزار مكاتبات الكترونيك (اتوماسيون اداري) مي گذشت. ديگه داشت حوصله ام سر مي رفت و نزديك بود با گفتن چند جمله قصار كار دست خودم بدم.

روي تمام كليد هاي صفحه كليد كامپيوترش حروف فارسي را هم چسبانده بودند ولي باز هم تو پيدا كردن حروف مشكل داشت. مخصوصا با حرف هاي "پ" و "ژ" كه جاي مناسبي روي صفحه كليد ها ندارند.

بالاخره انتظار به سر رسيد و موفق شدم از اتاقش بيام بيرون! بالاخره تونست با كمك هاي من، البته به طوري كه بهش بر نخوره، آخه خداي نكرده مديرعاملي گفتن! نامه اي را كه مدت ها توي كارتابل الكترونيكي اش مانده بود پي نوشت (پاراف) كند.

موفقيت ديگر من امروز اين بود كه تونستم بدون اينكه نامه را پرينت كند ازش بخواهم كه نامه و پيوست هاش را مطالعه كرده و پي نوشت نمايد. تقريبا در اكثر موارد وقتي نامه اي را توي كارتابل الكترونيكي بهش ارجاع مي دهيم به منشي اش مي گويد از نامه يك پرينت بگير تا مطالعه و پي نوشت كنم.

مدت ها بود براي من اين پرسش مطرح بود كه چرا بايد حتما پرينت گرفته و بعد روي نسخه كاغذي دستور بدهد با خودم مي گفتم حتما مي خواهد سند رسمي در سوابق حفظ شود ولي آيا مگر سند الكترونيكي كه در سازمان گردش مي كند رسمي نيست؟! آن هم توي وضعيت جاري مملكت كه حجم زيادي از جابجايي پول ها از يك حساب به حساب هاي ديگر به صورت الكترونيكي انجام مي شود و حتي اداره دارايي نيز بخشي از دفاتر مالي را به صورت الكترونيكي قبول مي كند.

اين پرسش برام باقي بود تا اينكه امروز كه توي اتاقش بودم ديدم بنده خدا (مدير عامل رو مي گم) چه زجري براي تايپ چند كلمه مي كشد. يادم نميره روزي را كه قرار بود از نرم افزار مكاتبات الكترونيك استفاده بشه سخنراني محكمي اندر مزاياي اين روش داشت و همه خوشحال بودند كه با چه مدير فرهيخته و به روزي روبرو هستند!

مديريت عاشقانه

بی سوادان قرن 21 کسانی نیستند که نمی توانند بخوانند و بنویسند بلکه کسانی هستند که نمی توانند آموخته های کهنه را دور بریزند و دوباره بیاموزند.