مکاتبات مشاور مدیریت

از تاریخ ۹۳/۹/۲۹ مشاور مدیریت تصمیم دارد برخی از مکاتبات (موارد غیر محرمانه) خود با مدیران عامل سازمان هایی که از خدمات مشاوره اینجانب استفاده می نمایند را به منظور آشنایی و راهنمایی سایر مدیران محترم منتشر نماید. از شما مدیر گرامی که دراین باره و با هدف پربار کردن تجارب مشاور مدیریت نظرات خودتان را با من به اشتراک می گذارید بسیار سپاسگزارم. 

آسیب محیط های بسته

posted Jun 12, 2015, 9:04 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jun 12, 2015, 9:07 PM ]

جناب آقای مهندس صادق فر؛
با احترام
از اینکه جنابعالی در کنار اینجانب و گروه واحد فنی کارخانه قرار دارید،سپاسگزارم. بی شک حضور شما خدمات موثر و مفیدی را برای شخص اینجانب رقم زده است. از آنجایی که حضور در محیط های بسته و محدودی همچون موقعیت اینجانب، فرصت بروزرسانی را از فرد می گیرد، قطعا ورود اطلاعات بروز شما از فضای پر از پیشرفت و موضوعات نو و تازه؛ شانس مناسبی برای عدم توقف در جایگاه کنونی است.
لطفا اینجانب را نیز شریک فرمایید.

علیک سلام آقای مهندس ... گرامی
من از سالی که همکاری ام را با ... شروع کردم شما را یکی از همکاران صاحب اندیشه یافتم که همیشه دوست داشتم این همکاری برای بکارگیری تمام ابزارهای مدیریتی در کنار دانش فنی که شما دارید به خوبی و مستمر ادامه داشته باشد که الحمدالله تا کنون نیز این گونه بوده است. البته از سال اول همکاری من با شرکت همیشه این بلاتکلیفی برایم بوده است که شرکت تا چه زمانی همکاری با من را ادامه خواهد داد چرا که پیاده سازی ابزارهای مدیریت در شرکتی که به شیوه سنتی اداره می شود نمی تواند زیاد ملموس باشد و این پتانسیل مهمی برای قطع همکاری در هر لحظه ای می تواند باشد. البته در تمام این چند سالی که در شرکت .... حضور دارم، تلاش کرده ام بکارگیری ابزارهای مدیریتی را با نتایج ملموس همراه سازم تا به چشم نیز بیاید.
اکنون یکی از خوشبختی های من در شرکت این است که در حال پیاده سازی تعدادی از این ابزارهای مدیریتی در واحد تحت امر جنابعالی هستیم که اگر همچون گذشته نتایج غیر ملموس آن از طریق حوزه مدیریت جنابعالی به تصمیم گیرندگان شرکت منعکس شود در تداوم مسیری که نقشه راه آن را طراحی کرده ایم موثر خواهد بود. 
بازهم از همراهی صمیمانه و موثر جنابعالی سپاس دارم و مطمئن باشید هر آنچه در حوزه مدیریت به عنوان دانش و حتی تجربه کسب کرده ام بی دریغ در اختیار شما قرار خواهم داد چرا که تنها با بکارگیری آنها موفقیت برای من، شما و واحد فنی به ارمغان خواهد آمد.

فیل سفید

posted Apr 17, 2015, 9:46 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Apr 17, 2015, 9:46 PM ]

مدیریت محترم باسلام

در سال کاهش هزینه ها و افزایش درآمدها فیل سفید حوزه تحت مدیریت شما کدام است؟


نوع کمیابی از فیل‌ها وجود دارند که رنگ آنها قرمز-قهوه‌ای است و وقتی پوست آنها خیس باشد رنگ پوست، صورتی روشن خواهد بود. در زمان‌های دور در جنوب شرق آسیا، به این نوع فیل‌ها، فیل سفید می‌گفتند و آن را مقدس می‌شمردند و بر اساس قانون، کشتن فیل سفید یا کار کشیدن از آن ممنوع بود و این رسم هنوز در کشورهای برمه و تایلند وجود دارد.

در آن زمان‌ها، فیل سفید را سمبل قدرت و عدالت می‌دانستند و پادشاهان تلاش می‌کردند که از این فیل‌ها پیدا کنند و از آنها مراقبت کنند و با هدف بزرگ نشان دادن خود، معمولاً به عنوان تحفه به حاکمان و پادشاهان دیگر کشورها هدیه می‌دادند. با توجه به نادر بودن فیل سفید، نگهداری و مراقبت از آنها به شکل ویژه و با صرف هزینه‌های زیادی انجام می‌شد.

کسی که فیل سفید را به عنوان هدیه دریافت می‌کرد از یک سو برایش خوب بود که از پادشاه تحفه‌ای مقدس و بابرکت دریافت کرده است و جزو افتخارتش محسوب می‌شد و از سوی دیگر بد بود چون باید هزینه‌های زیادی صرف نگهداری آن می‌کرد و مجبور بود این هزینه‌ها را تا زمانی که فیل زنده بود خرج کند در حالی که هیچ استفاده دیگری هم نداشت.

در مدیریت و کسب و کار، فیل سفید استعاره‌ای برای کار، اقدام، سرمایه‌گذاری یا پروژه‌ای است که به خاطر هزینه‌های زیاد برای بهره‌برداری و نگهداری غیرسودآور است و به احتمال زیاد غیرسودآور باقی خواهد ماند اما به دلایل مختلف، از جمله به خاطر هزینه‌های زیادی که صرف آن شده است، کنار گذاشته نمی‌شود.

چه فیل‌های سفیدی در جامعه، سازمان یا شرکتی که کار می‌کنید یا حتی در زندگی شخصی و خانوادگی خود می‌شناسید یا می‌توانید بیان کنید؟

توجه جدی مدیرعامل به مباحث سیستمی

posted Feb 16, 2015, 7:15 AM by حسین صادق‌فر

بسمه تعالی
قابل توجه کلیه همکاران 
با سلام
با توجه به گزارش جناب آقای صادق فر مشاور محترم سازمانی شرکت، فعالیت و همکاری برخی از واحدها، مدیران و همکاران با مشاور محترم کم یا نبوده، طی این نامه به عرض کلیه همکاران محترم می رساند از تاریخ ۹۳/۱۱/۲۶ به مدت ۱۰ روز چنانچه فعالیت و همکاری افراد ذکر شده در زیر شروع ومرتب نگردد، در ابتدا تذکر همراه با کسر حقوق و در نهایت مانع از ادامه همکاری فرد با مجموعه خواهد شد.
شایان ذکر است با توجه به پیشرفت مجموعه وگسترده شدن فعالیت ها و رشد سطح حرفه ای شرکت ، نداشتن هماهنگی و سیستمی نشدن فعالیت ها و عملکرد ها مانع رشد مجموعه می شود و شرکت به هیچ عنوان اجازه همکاری فردی که مانع از رشد شرکت به هر دلیلی (از جمله کم کاری، نامرتب بودن، عدم هماهنگی با سایر واحدها و مشاوران و...) می شود را نمی دهد. امید است با رعایت موارد اعلام شده و اجرای برنامه و سیاست های شرکت و همکاری و استفاده از تجربیات مشاورین محترم مجموعه به سمت یک پارچه شدن و استفاده از تکنولوژی های مدیریتی، اجرایی و تجارت نوین مسیر پیشرفت را هموار سازد.

مدال محبت

posted Jan 27, 2015, 5:05 AM by حسین صادق‌فر

۱- نامه مشاور مدیریت
باسلام
اگر با آقای دکتر جلسه داشتید در مورد استراتزی ایشان را به این نکات توجه بدهید:
همه چیز پول نیست و با پول همه چیز حل نمیشه (استناد به خط خطی هایی که ایشان روی پیش نویس سند سوات داشتند).
آقای دکتر باید بدانند که هارمونی سبب خوشبختی میشه
آقای دکتر چطور می خواهند مهربانی را اشاعه دهند؟ 
اگر یک نقاش (تصویرگر) را به آقای دکتر معرفی کنیم، ایشان پنج سال آینده را چگونه برای ایشان شرح می دهد تا وی آن را تصویرگری نماید؟

۲- پاسخ نماینده مدیریت
با سلام و ادب احتراما" با توجه به شناختي که از دکتر دارم ايشان نيز خيلي به بنده و همکاران توصيه بر مهرباني و رفاه پرسنل دارند و حتي بدو ورود نظر سنجي از کليه پرسنل داشتند و اصرار بر رفع ضعف هاي مديران در رفتار با پرسنل بيمارستان. به نظر من دخيل شدن در پروژه هاي مختلف نشان دهنده ديدهارمونيک ايشان مي باشد. در مورد تصويرگري کارهایی که ایشان در نظر دارد دور از ذهن نيست بشرط ادامه راه توسط روساي بعدي. البته قصد من دفاع کامل نيست ولي چيزي که درک کردم بود. در نهايت چنانچه بعنوان مشاور سئوالات از دکتر بشود و به چالش کشيدن ايشان توسط فرد توانمندي چون حضرتعالي نتيجه بهتري خواهد داشت. با تشکر وسپاس 

۳- جمع بندی مشاور مدیریت
باسلام و خداقوت
در اینکه شناخت شما از من نسبت به آقای دکتر بیشتر است شکی ندارم. لیکن توجه به نکات زیر مهم است:
۱- تمام پیامبران مبعوث شده اند که به مهربانی توصیه کنند و حتما بهتر و بیشتر از آقای دکتر هم این ماموریت مهم را انجام داده اند لیکن من به دنبال اقدامات عملی و سیستمی در این مسیر می گردم. برای توضیح بیشتر که رفع کننده هر گونه ابهامی باشد پیشنهاد می کنم این دوربین مخفی که همراه با اهدای مدال محبت است را نگاه کنید:
http://www.aparat.com/v/g9Scf
۲- اصرار بر رفع ضعف ها بدون ریشه یابی آنها نتیجه چندانی ندارد. در چند مورد مستنداتی دارید که نشان می دهد آقای دکتر مسایل را ریشه یابی کرده و برای رفع آنها پیشنهاد بهبود ارایه شده است. 
۳- در مورد تصویرگری با نظر شما موافقم و منتظرم که این کار عملیاتی شود.
۴- تصور من به هیچ عنوان این نیست که شما در حال دفاع از ایشان هستید لیکن توصیه و اصرار را به هیچ عنوان اقدام عملی نمی دانم و قایل به این هستم که حتما مستنداتی مشاهده کنم. اگرچه خودم برای حرف هایی که زدم مثال های نقضی در اختیار دارم.
۵- بنده تمایل شدیدی دارم که با ایشان جلسه داشته باشم. با این حال اگر مقرر فرمایید جلسه ای با ایشان برنامه ریزی شود ممنون می شوم.

نامه ای استراتژیک

posted Jan 10, 2015, 5:11 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Jan 10, 2015, 5:13 AM ]

جناب آقای دکتر ....
ریاست محترم بیمارستان ...
باسلام و احترام
من اخیرا چندماهی هست به عنوان مشاور اعتباربخشی با آن بیمارستان محترم همکاری دارم. دو جلسه ای هم خدمت جنابعالی رسیدم که البته فرصت نشد که گپ و گفتی مدیریتی با هم داشته باشیم. از سوی دیگر گرفتاری بیش از پیش شما نیز مجالی برای تعامل بیش از این را میسر نساخته است. از این رو مناسب دیدم از طریق تبادل چند ایمیل کمی با شما به گفتگو بنشینم. 
حتما می دانید یکی از مهمترین اسنادی که مدیران ارشد برای سازمان های تحت امرشان تدوین می کنند سند استراتژیک است و این مهم میسر نمی شود مگر آنکه تفکر استراتژیک از سوی مدیر ارشد سازمان اولویت دارترین مشغولیت ذهنی باشد. من در این چند ماه که با فضای بیمارستان آشنا شدم دریافتم که تفکر استراتژیک در بیمارستان نمود چندانی ندارد به همین خاطر تا کنون در تدوین سند راهبردی بیمارستان تعلل داشته ام و تنها اطلاعاتی که از شما خواسته شده است اظهار نظر درباره سوات (نقاط قوت، ضعف و فرصت ها و تهدیدها) بوده است. ولی به نظر می رسد اگر شما صلاح بدونید با مراوده ای که خواهیم داشت تدوین این سند را فارغ از الزامات اعتباربخشی و به عنوان یک کار مدیریتی شاخص شروع کنم. 
بیش از این وقت شما را نمی گیرم و در پایان توصیه می کنم مقاله پیوست را مطالعه فرمایید. نکاتی که در این مقاله آمده است می تواند شروعی خوب برای تدوین سند راهبردی بیمارستان باشد.

پیشنهادهایی برای بهبود جلسات ماهانه با مدیرعامل محترم

posted Jan 8, 2015, 11:17 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jan 10, 2015, 5:14 AM ]

جناب آقای .....، باسلام
احترام پیرو گفتگوهای جلسه مورخ ۹۳/۱۰/۱۸ درباره نحوه ارایه گزارش های ماهانه که در جلسه مشترک مدیران با مدیرعامل محترم برگزار می شود. پیشنهادها بنده برای بهبود شرایط تدوین و ارایه گزارش ها به شرح زیر است:
 • ​فرمتی مشخص و ثابت برای گزارش های ماهانه، فصلی، شش ماهه و سالانه طراحی شود و همه مدیران موظف شوند مطابق این فرمت گزارش خودشان را ارایه نمایند.
 • در فرمت مشخص شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • فهرست کارهای انجام شده
  • فهرست کارهای در دست انجام
  • فهرست کارهایی که به دلایل مسایل مختلف معطل مانده است.
  • تحلیل شرایط موجود هر واحد و نیز کارخانه
  • بیان مشکلات و مسایل پیش رو و دلایل رخ دادن آنها
  • توجه به مصوبات و تصمیم های جلسات گذشته
  • پیشنهاد تغییراتی که می تواند منجر به بهبود در کارخانه شود
  • اعلام نیازمندی به منابع مورد نیاز برای بهبود 
  • اعلام گلایه مندیها، تشکر و قدردانی و مسایل از این دست از دیگر بخش ها که لازمه هر کار گروهی هست.
 • همچنین لازم است هر جلسه منجر به یک صورت جلسه شده که پس از تدوین برای اجرای مصوبات آن به اعضای جلسه ابلاغ شود.
 • از سوی دیگر هر صورت جلسه باید توسط دبیرجلسه در بانک اطلاعاتی سرجمع شوند تا فهرست و وضعیت تمام مصوبات مشخص باشند.

۹۳/۹/۲۹

posted Dec 18, 2014, 11:12 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jan 10, 2015, 5:14 AM ]


1-7 of 7