ISO & construction

posted Dec 5, 2012, 10:33 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Dec 6, 2012, 4:37 AM ]

صنعت ساختمان بخشی کلیدی از اقتصادهای ملی را شکل می دهد و اغلب کارفرمایان بزرگ عهده دار آن هستند. این صنعت، علاوه بر ساخت بناها و زیر ساخت ها، خدمات و محصولاتی را نیز برای صادرات به تمام نقاط جهان فراهم می سازد. استانداردهای ایزو این صنعت را به راهکارهایی برای تمامی وجوه فعالیت ها، از ساخت و سازهای سنتی گرفته تا کارهای نوآورانه، مجهز نموده است. همچنین این استانداردها شامل ابزارهایی برای ازمیان برداشتن چالش های جدیدی مانند آلودگی و عملکرد انرژی هستند.

کتابچه جدیدی که از سوی سازمان ایزو منتشر شده است تاکید می کند که چگونه استاندارد های جدید چالش های توسعه‌های پایدار را همزمان با تامین الزامات برای عملکرد اجرایی و فنی از میان برمی دارد.

پیاده سازی استاندارد های بین المللی در صنعت ساختمان نه تنها مزایای فنی، بلکه فواید اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی برای این صنعت، قانون گذاران و مصرف کنندگان را به همراه دارد.

از۱۹۴۰۰ استانداردی که حدودا تمامی بخش های کسب و کار و فناوری را در بر گرفته است، بیش از ۱۰۰ استاندارد توسط کمیته فنی ساختمان و  مهندسی عمران ISO/TC59 صادر شده است. علاوه بر آن بسیاری از دیگر کمیتههای فنی نیز استانداردها و مستندات فنی مرتبط با محصولات صنعت ساختمان را نیز توسعه داده اند.

کتابجه یاد شده دامنه گستردهای از موضوعاتی که به وسیله استانداردهای ساخت و ساز ایزو مورد توجه قرار گرفته اند را برجسته می سازد. مواردی مانند: واژگان فنی، الزامات اتصالات، رواداری ها و تناسبات، فناوری اطلاعات در فرایندهای ساختمان و مهندسی عمران، الزامات زمین شناسی برای ساختمانها، عناصر و اجزای ساختمان شامل سازه های پیش ساخته و الزامات عملکردی، همچنین استاندارد های ایزو مباحث مهم و اساسی، مانند قابلیت دسترسی را در پاسخ به اعلامیه بین المللی حقوق بشر که بیان می نماید، هر فردی حق دارد به خدمات عمومی در کشورش دسترسی برابر داشته باشد، مورد توجه قرار می دهد.

سازمان ایزو هنگام توسعه این استانداردها همه دست اندر کاران، از معماران گرفته تا طراحان، مهندسین، مالکان، تولیدکنندگان محصولات، قانون گذاران، سیاست گذاران و مصرف کنندگان را مشارکت می دهد.

در آینده بخش های درگیر در صنعت ساختمان مجبور خواهند بود با موضوعاتی مانند تغییرات آب و هوایی و تاثیرات آن بر ساختمان ها و همچنین بازدهی انرژی ساختمانها روبرو شوند، بنابراین استانداردهایی برای دقیق نمودن روشهای اندازه گیری برای ویژگی های حرارتی ساختمانها و محصولات ساختمانی مورد نیاز خواهند بود. توسعه استاندارد های مرتبط با فرایند تحویل ساختمانها و کارهای مهندسی عمران نیز یکی از قدم های بعدی خواهد بود.


توضیح مشاور مدیریت: این متن ترجمه آخرین خبر منتشر شده در وب سایت سازمان ایزو است که توسط جناب آقای مهدی نژاد رسولی ترجمه شده است. برای مطالعه متن کامل خبر به وب سایت ایزو مراجعه فرمایید.

Comments