ارتباطات داخلي

posted Jun 29, 2012, 11:55 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Jun 30, 2012, 12:01 AM ]

يكي از الزامات بسيار مهم استاندارد ايزو 9001 كه در ويرايش هاي اوليه اين استاندارد اصلا نامي از آن برده نشده بود، فرايند ارتباطات داخلي در سازمان است. بسياري از كساني كه بعنوان نماينده مديريت يا مشاور در پياده سازي استانداردهاي ايزو 9001 فعاليت مي كنند باسردرگمي زيادي در مواجهه با اين الزام استاندارد روبرو هستند.

يكي از راهكارهايي كه مشاور مديريت آن را توصيه مي كند استفاده از ابزار مناسب اطلاع رساني رسمي اخبار مختلف در يك سازمان است. اين خبررساني مي تواند به صورت كاغذي و از طريق تابلوهاي اطلاعات در يك سازمان شروع شده و با استفاده از راه اندازي يك وب سايت داخلي توسعه يابد. جلسات ماهانه مديريت ارشد سازمان، مكاتبات داخلي، برگزاري همايش ها و جشن هاي مختلف، استفاده از نرم افزارهاي ارتباطي مانند Microsoft office communicator  در سازمان و ديگر موارد مشابه مي تواند روش هاي مناسبي براي پاسخ به الزام ارتباطات داخلي در يك سازمان باشد.

در ادامه بخش هايي از خبري كه اخيرا از طريق وب سايت داخلي يك سازمان براي اطلاع رساني موضوعات مختلف به كاركنان سازمان منتشر شده است بعنوان نمونه عملي موفق در زمينه ارتباطات داخلي ارايه شده است. در صورتي كه شما نيز با نمونه هاي موفق ديگري روبرو بوده ايد مناسب است تجربيات خود را براي اشتراك گذاري به نشاني مشاور مديريت ارسال نماييد.


اتاق جلسات در صبح سی و یکمین روز خرداد 91 میزبان سومین جلسه امسال شورای مدیران بود. بی شک موضوع افزایش کارانه كاركنان که از همین ماه در حقوق بسیاری از کارکنان اجرایی می شود مهم ترین و البته خبر خوشایند این جلسه به شمار می آمد در گزارش این جلسه با خبرهای دیگری هم که از نوع «خبرهای خوش» است همراه می شویم که البته ارتباط مستقیمی نیز با موضوع افزایش کارانه ها دارد. این را هم بگویم در این جلسه با یک «هشدار» هم برای كاركنان مواجه شدیم که شرح و ماجرای آن در ادامه خواهد آمد.

گزارش سفر ۳ هفته قبل به آلمان و حضور در معتبرترین نمایشگاه صنعت ... دنیا بخش دیگری از این جلسه بود که ... مسافر این سفر آن را تشریح کرد.  اگرچه او حدود ۴۰دقیقه به ارايه گزارش همراه با تصاویرش پرداخت اما باز هم وقت کم آورد و قرار شد ادامه اش را به جلسه آتی موکول کند.

یکی دیگر از بخش های این جلسه معرفی آقای ... در سمت مشاور طرح و برنامه ... بود. مدیرعامل درباره این اقدام توضیحاتی ارائه کرد: «در روند فعالیت های ... که رو به گسترش است همواره کارها و فعالیت های جدیدی به وجود می آید که ضرورت دارد درباره آن اقدامات کارشناسی و تخصصی انجام شود و از آنجا که همکاران در حوزه فعالیت های خود درگیر هستند ممکن است فرصت های جدید مورد غفلت قرار گیرد از این رو لازم بود مشاور طرح و برنامه در این بخش به کار گرفته شود.

این جلسه یک بخش نسبتا چالشی هم به همراه داشت و ماجرا از تذکر ... آغاز شد که گلایه پیمانکاران ... را درباره تاخیر در پرداخت تعهدات به این جلسه منتقل کرد. او ضمن اظهار گلایه برای رفع مشکل یک پیشنهاد هم داشت که در این باره با پیمانکارانی قرارداد ببندیم که از تمکن مالی بالایی برخوردار باشند تا خودشان بتوانند ابتدای هر ماه حقوق کارکنانشان را پرداخت کنند که در این شرایط اگر سازمان دیرتر به تعهد خود عمل کرد مشکلی پیش نیاید.

 

Comments