تلاش براي حل يك مساله

posted May 18, 2011, 9:32 PM by حسین صادق‌فر   [ updated Apr 18, 2013, 8:48 PM ]

چندي قبل يكي از همكاران با مساله اي روبرو شده بود كه آن را به گفتگو گذاشت. ديگر همكاران در اين گفتگو شركت كردند تا بلكه با استفاده از روش حل مساله بتوانند اين مساله را حل كنند. اگر چه اين گفتگو هنوز پايان نيافته و به نتيجه نرسيده است ليكن مناسب دانستم تا اين جاي داستان را شما نيز مطالعه كرده و در صورتي كه پيشنهادي داشتيد مطرح فرماييد.

 صورت مساله و شروع داستان: صدای صبحگاه یگان ویژه از ته کوچه چنان می آید که گویا تمام همسایه ها هم باید در مراسمشان شریک باشند ! چرا ما وقتی فکر میکنیم کاری درست است به انجام درست آن هم فکر نمی کنیم !؟ چند کوچه اینطرف و آنطرفتر هر روز باید به مسولین این قضایا ناسزا بگویند؟! کاش روشی برای ارتباط منطقی بجای غر زدن بود!!

 -          هست .....

1.خروج پادگان ها از شهر 
2.خرید و تعویض خانه در مناطقی و یا به مناطقی که آرام ترند ...
3.استفاده از پنجره های دوجداره ضد صدا
4.استفاده از رنگ های عایق صدا و یا پوشش های عایق ضد صدا در ساختمان 
5.استفاده از یکدستگاه پخش موسیقی شخصی در ساعات صبحگاه که برای شما موسیقی آرام بخش و دلخواه پخش کند.
6.ورزش صبحگاهی همراه با سرو صدای پادگان مزبور که منجر به عدم توجه و استفاده بهینه از وقت می شود و

-          یعنی فقط دفاع ؟؟؟ 
فکر نمی کنم این مملکت با این رویکرد اصلاح شود 
تا ما یاد نگیریم به همدیگر احترام بگذاریم و فقط یاد بگیریم دفاع کنیم و قایم شویم !!

 -          میگم چطوره گوشمون رو بکنیم بندازیم جلوی گربه بهتر نیست؟

 -          نه مدیریت یعنی بهترین نتیجه با کمترین هزینه .....پیشنهاد دوستان اینه که بریم با فرماندهی نظامی درگیر بشیم که دفاعی نباشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چطوره یه عده آدم اجیر کنیم که در مواقع صبحگاه برن درب پادگان تظاهرات کنن تا به نتیجه برسیم !!!!!!!!!!!! دوستان محترم این رویکرد دفاعی نیست اتفاقا تا وقتی بخواهیم بدون در نظر گرفتن امکانات و توانمندی ها وارد میدون مبارزه های مختلف بشیم این مملکت همینه که هست نه وقتی با تدبیر مسائل رو حل کنیم و یا حداقل آثارشون رو کم کنیم....

 -          نه اصلا لازم نیست درگیر شویم اگر قرار به درگیری باشد که صبح تا شب همه ما باید درگیر افراد و مسائل مختلف ویم .

اینکه نمی شه زندگی !! 
به نظر من نه باید انتظار داشته باشیم همه ی کوچه های اطراف صبح ها با مراسم صبحگاه بیدار شوند و ورزش کنند
و نه می شه تصور کرد که وقتی از چیزی بخصوصی راضی نیستند بروند درگیری و تظاهرات !!! 
به نظرم راه حل ساده ترش اینست که این دوستان به اندازه یی تولید صدا کنند که مزاحم سایرین نباشند همین !!
و از سوی دیگه بهتره همه ی ما بدانیم که چقدر و کجاها حق داریم اعتراض کنیم و کجا ها حقوق دیگران را باید رعایت کنیم . اعتراض هم معنی اش تظاهرات و درگیری نیست !!
این مساله خیلی ساده است .همه ی ما ملزم هستیم به حقوق هم احترام بگذاریم .و اگر به این موضوع عادت نکنیم سلب حقوق هم را به عنوان یک مساله ی عادی تلقی می کنیم . حقوق شهروندی ساده ترین بخش حقوق یک انسان است که در شهر زندگی می کند ... 
افراط و تفریط کار خوبی نیست ...
اگر همه ی همسایه ها یک درخواست کتبی برای فرمانده رابرای کنترل صدا امضا کنند بهتر نیست ؟ شما اگر جز این همسایه ها بودید حق خودتان می دانستید به این شکل اعتراض خودتان را اعلام کنید ؟!

 -          هر کسی باید خودش رو درست کنه

اون وقت جامعه درست میشه

 -          لطفا به مساله از منظر يك عدم انطباق بنگريد و با استفاده از روش هاي حل مساله آن را حل كرده و برايش اقدام اصلاحي تعيين نماييد. بنده نظاره گر گفتگوها هستم و تا اينجا با نظر خانم "م" كه پيشنهاد جمع كردن استشهاد محلي را داشتند موافقم البته به نظر من مساله هنوز ريشه يابي نشده پس نبايد انتظار راه حل داشت. شايد اين مساله يا عدم انطباق از نظر دوستان توليد كننده يك مساله نباشد!

 -          نظر خانم "م" کاملا متین اما یک نکته ....

سازمان های نظامی اصلا به حرف شما توجه نمی کنن البته اگر دوستان ارتشی باشند خیلی معقول ترند ولی به هر حال راهکار خوبیه استشهاد محلی . اما اگر من بودم از اقدامات تدافعی استفاده می کردم و انرژی لازم برای همراه کردن همه همسایه ها با این نظر رو برای کار های دیگه صرف می کردم.

 -          من نمی دونم چرا برای حل مسائل اینقدر سعی می کنیم از مباحث سنگین علمی که بعضی از جملات اون حتی قابل فهم برای خیلی هامون نیست استفاده می کنیم، من مدیرانی رو می شناسم در ایران که دارای بزرکترین گارخانجاا مواد غذایی هستند و بارها به عنوان بهترین و کارآمد ترین مدیران در سطح کشور انتخاب شده اند که سواد ندارند و سوادشون در حد مکتب هست، برای حل بحرانها لزما نیاز به گشتن در دنیای علم نیست ، در مورد همین مساله اخیر، آیا این بهتر نیست قبل از استشهاد با نماینده یا فرمانده آن پادگان صحبت بشده حضورا؟ کسی که نطق و بیانش خوب باشه رو بفرستن صحبت کنه، ببینین نتیجه می ده یا نه.

 -          سركار خانم "م" لطفا در مورد پيشنهاد آقاي "ف" اظهار نظر فرماييد.

 -          خانم"م": من با نظر آقای "ف" موافقم البته در مورد افرادی که سواد ندارن و گروههای بزرگی رو هدایت می کنن من معتقدم مدیریت بخش عمده ایش ذاتی است و فقط برای راحت تر شدن کارها و بالابردن بهره وری به کمک سواد میاد و کلاسیک کار کردن .. اما کار براساس ذات و سرشت خیلی می تونه موفقیت آمیز باشه ...

 -          من کاملا موافقم ...راستش تلاش هم کردیم تا کنون امکان ملاقاتشان را نیافتیم ...دوستان رده پایین تر می گویند در حد انها نیست بالاتری ها راهم هنوز ندیده ایم ...نتیجه اش را به شما هم خبر می دهیم

 -          لطفا به حل مساله بپردازيد. داريم از مسير منحرف مي شويم. (در مورد اظهار نظر دوستان براي بحث ذاتي بودن مديريت و از اين حرف ها عرض كردم كه داريم از مسير منحرف مي شويم).

 -          از بين دوستاني كه در اين گفتگو مشاركت دارند كسي هست كه رشته مهندسي صنايع خوانده باشد؟

 -          اصل مسئله :مزاحمت صدای پادگان 

حل مسئله به روش 5 چرا :
1:چرا صدای پادگان مزاحم اهل محله است :چون فاصله پادگان تا محله کمه 
2:چرا فاصله پادگان تا محله کمه :چون پادگان در محل نامناسب شهری قرار گرفته 
3.چرا محل پادگان نامناسبه : چون همزمان با توسعه شهر قانونی برای خروج پادگان ها از محل شهره ها نبوده و یا اجرا نشده 
4.چرا این قانون اجرا نشده : چون قانونی نبوده 
5.چرا این قانون نیست : چون کسی این معضل رو به قانون گذار ها منتقل نکرده
راه حل برای همه :باید مردم به کمیسیون اصل 90 شکایت کنن و منجر بشه به یه قانون که همه چه در حال و چه در آینده مشکلشون حل بشه ...

 -          به نظر مي رسه روش 5 چرا براي حل اين مساله مناسب نباشه ! 

من با مشابه اين مساله در يكي از محله هاي مشهد روبرو بوده ام و ديده ام كه چطوري حلش كرده اند. اصلا هم از روش هاي تئوريك حل مساله استفاده نكرده اند ولي خوب مساله را حل كرده بودند. هميشه نبايد به روش هاي تئوري بسنده كرد.

 -          میشه راه حل رو بگید...

 -          روش 5 چرا به این درد میخوره که مسئله از ریشه حل بشه ....شاید راه حل مشهد بومی باشه و به درد بقیه نخوره ... اما با روش 5 چرا مسئله از بیخ و بن حل میشه ...به نظر من روش 5 چرا برای هر کاری میتونه یه راه حل اساسی بده شاید سریع نباشه اما عمقی و اساسی هست ...

 -          توجه نکردن به آلودگی صوتی مختص پادگان ها نیست . مدرسه ها یا حتی شهروندانی که با صدای موسیقی ، نوحه ، رادیو یا حتی سر و صدای کنترل نشده ی خود مزاحم دیگران می شوند هر کدام به شکلی شبیه به همین موضوع هستند .

تا به حال نصف شب با صدای خداحافظی همسایه های خود که یکساعتی هم دم در خانه به صحبت ادامه می دهند بیدار شده اید ؟! این موضوع هم مشکل فرهنگی دارد هم قانونی . ما هم باید خودمان موظف به رعایت حقوق دیگران کنیم هم قانون از این رعایت حقوق حمایت کند . مثلا در مورد همین همسایگان پادگانی ما ، واقعا صدای بلندگو بیش از حد نیاز آنها بالاست .وقتی چند کوچه این طرف تر و آنطرفتر صدای بلندگو می رود یعنی حتما آنها آنرا با صدایی بسیار بلند می شوند ...
درمورد راه حل 5 : در قانون صراحتا آمده است هر نوع مزاحت برای همسایگان قابل پیگیری و شکایت است ...مشکل آنجاست که اگر شما بروید به کلانتری محل و از همکارانشان شکایت کنید خیلی جدی گرفته نمی شوید !

 -          البته من از اول گفتم که بهترین راه اینه که خودتون رو درگیر نکنید.با اینکه من با روش 5 چ به ریشه رسیدم اما اگر به کمیسیون اصل 90 هم برید می بینید ای بابا بر خلاف تمام شئونات سیاسی دنیا 85 درصد اعضا نظامی هستن و بنابر این خیال خام خواهد بود که رایی بر علیه همکاران بدهند و یا لا اقل به شما می گویند چشم اما از اون طرف مطرح کردن و پیگیری رو 30 سال طولش میدن ...البته حرف سر کار خانم مفاخری درسته در شئون مختلف زندگی این موضوع دیده میشه که این هم بر میگرده به فرهنگ فردی ما ایرانی ها که ایجاد مزاحمت برامون یه چیز عادیه ...مثلا امروز صبح راننده سرویس دختر همسایه ما ساعت یک ربع به هفت تمام همسایه ها رو با بوق بیدار کرد چرا ؟برای اینکه به خودش زحمت نده که بیاد پایین و زنگ درب دانش آموزش رو بزنه و جالب اینکه همسایه ما هم خیلی خوشحال بود از اینکه سرویس واسه بچه اش بوق میزنه و حتی به فکرش هم نرسید که ملت ممکنه خواب باشن و یا بیمار داشته باشن بنابر این از اون بچه برای نسل های بعد توقعی نمیره چون چیزی یاد نگرفته آخرش میاد سالهای بعد مثل ما کامنت می نویسه که ای فغان از فرهنگ .....

 -           و این وظیفه ماست برای آگاهی دادن ، اعتراض و حق طلبی مان . 

تا وقتی به همسایه محترم نفرمایید که به راننده تذکر دهد ، هیچ اتفاقی نمی افتد .

 -          اتفاقا امروز بهش گفتم میدونید من رو چطور نگاه کرد ؟؟؟؟؟؟

 -          اگه چندتا همسایه ی دیگر هم بگویند کم کم نگاهش درست می شه ...

 -          تا حالا به پارتی فکر کردین ؟مثلا یه نظامی تو فامیل یا تو آشنا و دوستان پیدا کنین که درجه اش بالا باشه، اون بره پارتی بازی و با فرمانده پادگان صحبت کنه، اینجوری شاید نتیجه بده، اینکه بخواین شکایت کنین و کمیسیون اصل نود برید و ... به جایی نمی رسین، این چیزا تو کشورهای غربی و آزاد شاید جواب بده اما تو ایران ، پول و پارتی.

 -          همان گونه كه مستندسازي بسياري از مسايل سازمان هاي ما را حل نمي كنه! قانون هم در اين كشور و تمام كشورهاي جهان سوم و كشورهاي شرقي راه حل كاملي نيست. اميدوارم گفتگوها با مسئولين اين پادگان كه خانم "م" مطرح كرده بودند به نتيجه برسه و روزنه اي براي حل مساله يافت شود. در ضمن به دانستن تنهاي راه حل مساله مشابه در مشهد كه ديروز عرض كردم نينديشيد چرا كه بنچ مارك كردن هم يك ابزار كامل مديريتي نيست.

 -          يكي از دوستان مي گويد: آه خداي من! يك تجربه مشترك و دردناك!

و من پرسيدم: راه حل هم داشته اي؟
گفت: بله، نقل مكان!

Comments