هفت مانع خلاقيت

 

 هفت مانع مهم خلاقيت

 

آيا تا به حال در شرايطي بوده ايد كه به خودتان بگوييد: من هر چه قدر تلاش كنم باز هم موفق نخواهم شد؟ وقتي هميشه با وجود تلاش فراوان شكست بخوريد يعني يك جاي كارتان از ريشه خراب است. يكي از اين «جا هاي كار» كه هيچ وقت نبايد خراب باشد توان خلاقيت است! اگر در هر كاري هيچ خلاقيتي از خود نشان ندهيد در آن كار موفق نخواهيد بود.

هر عنواني كه داشته باشيد (مثلا وبلاگ نويس)در كارتان به خلاقيت نياز داريد پس منتظر معجزه نباشيد و از همين حالا با همين مطلب دوران خلاقيت و موفقيت در زندگي تان را شروع كنيد. روي علت هاي زير دقيق فكر كنيد. هر كدام كه راجع به شما صادق است را به خاطر بسپاريد و طي زمان و مرحله به مرحله راه حل هاي آن را كشف كرده و سعي كنيد حلش كنيد.

 

علت ۱- علاقه نداشتن به كسب و كار خود

اين مشكل را بسياري از افراد دارند. هميشه دوست داشته ايد طراح اتومبيل شويد اما چشم به هم زده ايد و مي بينيد آن چه داريد فوق ليسانس مهندسي نساجي است و نزديك سي سال سن!

خوب در اين شرايط نمي شود انتظار داشت شما صبح به صبح با ايده هاي نابي در رابطه با نساجي از خواب برخيزيد و با شوق و ذوق سر كار برويد. از من انتظار نداشته باشيد راه حل دقيق را جلوي پاي شما بگذارم چون هيچ كس به خوبي خودتان نمي تواند براي آينده تصميم گيري كند اما در اين حد بگويم كه يا بايد سراغ طراحي اتومبيل برويد يا بايد به نساجي علاقه مند شويد. از اديسون يادبگيريد كه مي گويد:

"من حتي يك روز هم در زندگي ام كار نكردم ، آنها همش تفريح بود".

 

علت ۲-  عدم تشخيص امور مهم از غير مهم

مشغول بودن به معني مفيد بودن نيست. اينكه شما از شش صبح تا نه شب سر كار هستيد تضميني براي موفقيت شما نيست. وقتي ساعت كاري تان به بحث راجع به فوتبال، ناهار و نماز ، لطيفه هاي تكراري، پيامك زدن، بلوتوث بازي و خلاصه مي شود نتيجه هم مشخص است.

موقعي انتظار نتيجه خوب داشته باشيد كه واقعآ كار كنيد. حتي اگر يك ساعت كار مفيد انجام دهيد نتيجه آن را خواهيد ديد اما صرفآ سر كار رفتن مستلزم نتيجه خوب به همراه داشتن نخواهد بود. باز هم از اديسون ياد بگيريد كه مي گويد:

"مشغول بودن هميشه به معني مفيد بودن نيست، كار واقعي وقتي مشخص ميشود كه نتيجه خوبي بدهد و براي گرفتن نتيجه خوب چيزهايي از قبيل برنامهريزي، هماهنگي، ذكاوت و شجاعت لازم است. با تظاهر كردن چيزي درست نميشود".

 

علت ۳- زود دلسرد شدن

امروز با شوق و ذوق راجع به ايده جديد تان با همه بحث مي كنيد و فردا به همه مي گوييد: ايده مسخره اي بود فايده نداشت، يه فكر ديگه كردم!

در اين حالت يا راه درست فكر كردن و تصميم گرفتن را بلد نيستيد يا زود دلسرد مي شويد. به جاي اينكه هر روز يك ايده جديد بدهيد ماهي يك ايده را عملي كنيد. از ميان فكر هاي تان  بهترين را انتخاب كنيد و روي آن وقت بگذاريد و با پشتكار جلو برويد. ناراحت نمي شويد اگر بازهم بگويم از اديسون ياد بگيريد كه مي گويد:

"من هزاران بار شكست نخوردم! بلكه هزاران راهي را ياد گرفتم كه به درست شدن يك لامپ ختم نمي شد".

 

علت ۴- زود فراموش كردن اشتباه ها

همه ما اشتباه مي كنيم! هيچ شك و ايرادي هم به اين وارد نيست و اين كاملا طبيعت انسان است. اما اينكه هر دفعه اشتباه قبلي تان را از ياد ببريد و دوباره آن را تكرار كنيد به هيچ وجه قابل قبول نيست. وقتي اشتباهي مي كنيد به خود بگوييد اين برايم درس خوبي شد كه ديگه هرگز اين اشتباه را تكرار نكنم و اين را به خاطر بسپاريد. ولي اين دفعه اديسون چيزي نمي گويد!

 

علت ۵- عادت نداشتن به كاركردن

اگر هميشه عادت داشته ايد از نه صبح تا پنج عصر بنشينيد پشت ميز و امضا يا مهر بزنيد انتظار نداشته باشيد در كار جديد تان خلاقيت فوق العاده اي داشته باشيد. يك شبه هيچ چيز عوض نخواهد شد پس فقط به كاري كه مي كنيد ايمان داشته باشيد و با پشتكار و صبر جلو برويد. تجربه اديسون مي گويد:

"صبر و شكيبايي كليد موفقيت است فقط بايد به آن ايمان داشته باشيد".

 

علت ۶- وقفه انداختن زياد بين كارها

به هيچ وجه مشكلي با يك استراحت و تفريح به موقع نيست اما بايد هميشه به ياد داشته باشيد چه موقع هر چيزي كافي است و براي انجام دادن آن چه به نفع تان است اراده داشته باشيد.

 

علت ۷- ناسالم بودن شيوه زندگي

Life style يا«شيوه زندگي» و Healthy يا«سلامت» از جمله كلماتي است كه ايراني ها عمومآ به كار نمي برند و حتي يه جورايي  معادل دقيقي هم براي آنها در فارسي نداريم چون معني اي كه  Life style يا Healthy در انگليسي مي دهد عينآ همان مفهوم در كلمات «شيوه زندگي» و «سلامت» وجود ندارد.

اجازه دهيد منظورم را از شيوه زندگي نا سالم با يك مثال روشن كنم. اين كه شب مسواك نزده(باور كنيد!)جلوي تلويزيون روشن خوابتان ببره و صبح با صداي زنگ وحشتناك ساعت تان از خواب بپريد و صبحانه نخورده در حالي كه لي لي كنان و همين طور كه مي دويد سعي داريد بند كفشتان را هم ببنديد از خانه بيرون بروید.

يادآوري: اين مطالب را از رايانامه ارسالي يكي از همراهان وب سايت مشاور مديريت انتخاب كرده و با كمي دستكاري و افزودن تصاويري آن را منتشر كردم.

 

 

در صورت تمايل با تكميل اين فرم به اين مقاله امتياز بدهيد.

 

Ċ
حسین صادق‌فر,
Jun 14, 2010, 3:22 AM
Comments