اعتباربخشي بيمارستان ها

چند سال پیش وقتی با تعدادي از بیمارستان ها برای طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو گفتگو داشتم و در تعدادی از آنها این استانداردها پیاده سازی شد بسیاری معتقد بودند این دیگه چه داستانی است که راه افتاده...! بسیاری از روسا و مديران بيمارستان‌ها می گفتند ایزو مخصوص کارخانه هاست و چه ربطی به بیمارستان ها و مراکز درمانی دارد...؟ آن روزها افسوس می خوردم که چرا این گونه فکر می کنند و ندانسته این استاندارد مدیریتی مناسب را مورد بی توجهی قرار می دهند...!

اما اين روزها برخی از دست اندرکاران بیمارستان ها می گويند که آنچه به خاطر ایزو تا حالا مستند و پیاده سازی کرده اند بیش از 70% الزامات استانداردهای اعتباربخشی بیمارستان ها در ایران را پوشش می دهد. ولی مشکل شان اکنون این است که به خاطر مهلت هايي که وزارت بهداشت و درمان به دانشگاه‌ها و از آن طریق به بیمارستان ها داده، نمی دانند از کجا شروع کنند تا در این زمان کوتاه و با کمترین هزینه بهره ای بی اندازه ببرند!

بهر حال اكنون خرسندم چنين فرصتي پديد آمده و وزارت محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشكي به اهميت استاندارد سازي سيستم هاي مديريت بيمارستان ها توجه كرده و مقوله ارزشيابي را به اعتباربخشي تكامل بخشيده است. اگر چه هنوز اول راه پرمخاطره پياده سازي اين استانداردها هستيم ولي بايد به عرض برسانم تجربه حرفه اي مشاور مديريت در خدمت اين رسالت مهم قرار گرفته است و اين قسمت وب سايت مشاور مديريت با هدف توسعه دانش و به اشتراك گذاشتن اطلاعات لازم براي كمك به دست اندركاران اعتباربخشي بيمارستان ها ايجاد شده و در حال توسعه است.

خواهشمندم در صورتي كه هر گونه پيشنهاد، درخواست و يا انتقادي به موارد مطرح شده داريد از تماس با مشاور مديريت دريغ نفرماييد.

يادآوري1: پرسش هاي متداولي كه از مشاور مديريت درباره نحوه پياده سازي استانداردهاي اعتباربخشي بيمارستان ها پرسيده مي شود و پاسخ مشاور مديريت به اين پرسش ها را در اينجا مي توانيد مطالعه نماييد.

يادآوري 2: براي اطلاع از دانش كسب شده مشاور مديريت درباره طرحريزي و پياده سازي استانداردهاي اعتباربخشي در بيمارستان ها به اين قسمت نگاهي بيندازيد.


اعتباربخشی بیمارستانی، مسئولان بی خیال و همراهان سرخورده

posted Jul 29, 2015, 5:10 AM by حسین صادق‌فر

یادداشت های یکی از همراهان مشاور مدیریت: در مورد ارزشیابی بیمارستانی می خوستم چند کلمه بگویم
 • تمام مسنداتی که گفته می‌شود فقط و فقط حرف است من خودم مدتها ارزشیاب بودم. هیچ رییس بیمارستانی و هیچ هییت مدیره ای کوچکترین اطلاعی از محتوای کتابچه ارزشیابی ندارند قسم میخورم.
 • وقتی برای بیمار ارزشی قایل نیستند و بر خوردهای نامناسب دارند ارزشیابی چه معنی می‌دهد.
 • تمام کارها صوری است و واقعییت ندارد.
 • درجه ارزشیابی بستگی به میزان پذیرایی و البته آشنایی دارد.
 • در بعضی از سوالات خود ارزیبان در پاسخ می‌مانند.
حرفها زیاد است، من خودم خیلی علاقه مندم اما وقتی می‌بینم مسئولان بیخیال هستند بی شک سر خورده می‌شوم.

ابلاغ دستورالعمل اعتباربخشی بیمارستانهای آموزشی به دانشگاه‌های علوم پزشکی

posted Jun 8, 2015, 6:25 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Jun 8, 2015, 6:25 AM ]

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تدوین و ابلاغ دستورالعمل اعتباربخشی آموزشی بیمارستانهای آموزشی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور خبر داد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی مهمترین عرصه آموزشهای بالینی را بیمارستان های آموزشی عنوان کرد و گفت: تحقق اهداف متعالی نظام سلامت مرهون تلاشها و زحمات اساتید، متخصصان و مدیران این مراکز آموزشی و درمانی است. به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت، با توجه به الگوی ادغام نظام آموزش و پژوهش در ارائه خدمات، نقش آفرینی بیمارستانها در ارتقای آموزش‌های بالینی بسیار با اهمیت است. دکتر لاریجانی در ادامه، نظام اعتبار بخشی آموزشی بیمارستان ها را یکی از مهمترین الگوهای رصد فعالیتهای بیمارستانهای آموزشی و ارزیابی عملکرد آنها بیان کرد و افزود: در این الگو ابعاد مختلف عملکرد یک بیمارستان که آن را برای ارائه آموزش بالینی در سطوح مختلف مناسب می‌سازد از سوی کارشناسان خبره این امر مورد بررسی قرار گرفته و انطباق آنها با استانداردهای تعریف شده موجود ارزیابی می‌شود... متن کامل خبر

حال اعتباربخشی خوب نیست؟

posted Jun 2, 2015, 7:09 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Jun 2, 2015, 8:04 PM ]

با سرکار آمدن دکتر قاضی زاده هاشمی که تقریبا همشهری ما هم هست طرح تحول سلامت شد اولویت یک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یه جورایی طرح اعتباربخشی بیمارستان ها که در دوران وزارت خانم دکتر وحید دستجردی راه اندازی شده بود به حاشیه رفت. شنیده ها حاکی است مهلتی مقرر شده تا اثربخشی طرح اعتباربخشی بیمارستانها خودی نشون بده و گرنه اعتبار اختصاص یافته بهش میره سمت طرح های دیگه وزارت خانه و احتمالا به تقویت طرح سلامت کمک خواهد کرد. 
از سوی دیگه وقتی می بینیم سازوکار پیاده سازی طرح اعتباربخشی بیمارستانها به درستی برای روسای بیمارستانها و دست اندرکاران آن با عناوین مختلف کمیته حاکمیتی و کمیته اجرایی تبیین نشده بیش از پیش به غیر موثر اجرا شدن این استاندارد مدیریت بیمارستانی بسیار ارزشمند پی می بریم. اگر چه در هیچ استاندارد مدیریتی به نحوه پیاده سازی استاندارد اشاره ای نمی شود لیکن سازمان بین المللی استاندارد یا همان ایزو همیشه خطوط راهنمایی را برای پیاده سازی تدوین می کند تا سازمان هایی که قصد پیاده سازی استانداردهای مدیریتی را دارند از این خطوط راهنما (بجای مشاور) استفاده نمایند.
در حال حاضر وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی به بیمارستان ها مهلت داده اند تا سیستم مدیریتی خودشان را مطابق استاندارد اعتباربخشی بیمارستانی طراحی و پیاده سازی نمایند لیکن هیچ خطوط راهنما (یا مشاور ذیصلاحی) را به آنها معرفی نکرده اند تا پیاده سازی را با بکارگیری اصول عملی انجام دهند. از این رو اکثر قریب به اتفاق بیمارستان ها با سردرگمی قابل توجهی روبرو هستند.

نقد یک پرستار ۱۴سال سابقه از الگوی اعتباربخشی

posted May 4, 2015, 7:46 AM by حسین صادق‌فر

سلام
 • اعتبار بخشی الگوبرداری از خدمات درمانی پیشرفته یک کشور چگونه می تواند در کشور ما موفق باشد؟
 • ایا با کاعذ بازی خدمات بهداشتی بهتر می شود؟
 • ایا کسانی که ارزیاب هستند می دانند اعتبار بخشی یعنی چه یا فقط برای گرفتن پول ماموریت و خوردن ناهار و صبحانه مفصل تشریف می اورند؟
 • ایا غیر از این است که به جای اینکه پرستاران برای بیمار خدمت رسانی باید انجام دهند فقط مستندات می نویسند وقتی برای بیمار باقی نمی ماند همیشه هم استرس دارند.
 • چه کسی از این اعتبار بخشی سود می برد؟ بیمار یا چند تا مسئول ؟
 • بهتر نیست از کشوری که الگو برداری شده سوال شود این کار برای چه بوده؟
 • سنجه های اول که شامل مسئول بخش و... است توجه نمی شود. ایا می شود اعتبار بخشی را اجرا کرد؟
 • مسئولین باید در اخرت جواب این همه به حاشیه راندن بیمار را بدهند. ایا کسی اصلا احساس گناه می کند یا با افتخار بیان می کند که من مسئول اعتبار بخشی هستم و بیمارستان ما در کاغذبازی اول است؟
اگر نیرو به اندازه کافی باشد، زیر ساخت ها درست شود، تجهیزات باشد، ارزیابها مداوم و بی اطلاع تشریف بیاورند و به خوردن ناهار و صبحانه مفصل اهمیت ندهند و شان خود را حفظ کنند بسیار عالی است من هم موافق هستم.

آیا اعتباربخشی ها واقعی است؟

posted Apr 14, 2015, 4:44 AM by حسین صادق‌فر

یکی از پرستاران محترم کشور نظرخودش را در وبسایت مشاور مدیریت به شرح زیر ثبت کرده است و من بی کم و کاست نظر ایشان را در اینجا بازنشر داده ام. مشاور مدیریت با تمام نظر ایشان موافق نیست اما نکاتی هم دارد که به سادگی نمی توان از کنار آن گذشت...

مشاور محترم ایا واقعا فکر میکنی اعتبار بخشی ها واقعی است.راه درست است.ایا تاثیری در روند خدمت به بیمار دارد.جواب من خیر است .چرا که مامورین اعتبار بخشی به تنها چیزی که توجه دارند فقط وفقط مستندات درو غینی است که دفتر پرستاری ها و پرستار ها مینوسند یک  پرستار میتواند هر دروغی را مستند کند در حالی که اصلا ان کار را انجام نداده است. مامورین شما (ارزیابان اعتباربخشی) اصلا به واقعیتها توجه نمیکنند.پس روش ونحوه اعتبار بخشی بیمارستانها کاملا غلط است.بهتر است بجای توجه به کاغذ بازیهای مسخره به نحوه انجام خدمات پرستاری به صورت حضوری توجه شود.و مامور به صورت مخفی وغیر مخفی شاهد کار کرد ها باشد. با تشکر فراوان . یک پرستار

نظرنسجی وجود دفتر بهبود در پیشبرد اعتباربخشی

posted Feb 7, 2015, 1:12 AM by حسین صادق‌فر   [ updated Feb 7, 2015, 1:12 AM ]

لطفا در این نظرسنجی شرکت فرمایید:

از نيمه اول مهرماه ارزشيابي و اعتباربخشي جديد بيمارستان ها شروع مي شود

posted Sep 23, 2014, 6:29 AM by حسین صادق‌فر

مديرکل دفتر نظارت و اعتباربخشي امور درمان وزارت بهداشت با بيان اين مطلب به خراسان گفت: دور اول اعتباربخشي بيمارستان ها در کل کشور به پايان رسيد و مشکلاتي که وجود داشت با نظر متخصصان بازبيني شد و در حال حاضر در حال آموزش ارزيابان ارشد هستيم.
دکترسيدسجاد رضوي با بيان اين که دور جديد ارزشيابي و اعتباربخشي بيمارستان ها از نيمه اول مهر آغاز مي شود، ادامه داد: ما در اعتباربخشي در پي افزايش کيفيت بيمارستان هستيم و ارزشيابي قبلي را هم از طريق پايگاه هاي اطلاع رساني به اطلاع مردم مي رسانيم.
وي تصريح کرد: بيمارستان ها موظف شده اند وضعيت هتلينگ خود را بهبود ببخشند و آمار زايمان طبيعي را اصلاح کنند و آمار سزارين را کاهش دهند و بايد رضايتمندي مردم را پديد آورند و اگر نتوانند اين کارها را انجام دهند، در کسب اعتباربخشي و ارزشيابي حتما دچار مشکل خواهند شد.

آیا برای اعتباربخشی سال دوم آماده اید؟

posted Jul 31, 2014, 9:36 PM by حسین صادق‌فر

با خبر شدم به زودی ممیزی اعتباربخشی بیمارستان ها برای سال دوم آغاز خواهد شد.
 • آیا بیمارستان شما برای افزایش امتیاز خود در این اعتباربخشی آماده شده است؟ 
 • آیا پروژه بهبود اعتبار بخشی را با تدوین یک برنامه اقدام Action Plan شروع خواهید کرد؟
 • آیا در این یک سال تلاش کرده اید تا مستندسازی شما از عمق و محتوایی بیش از پیش برخوردار گردد؟
 • آیا بین مستندسازی ها، اجرا فعالیت ها و الزامات استاندارد اعتباربخشی تطابق های لازم را برقرار گرده اید؟
 • آیا برنامه استراتزی بیمارستان به سند اصلی برای اولویت بندی فعالیت های بیمارستان تبدیل شده است؟

آموزش لبخند زدن به پرستاران چینی

posted May 14, 2014, 7:23 AM by حسین صادق‌فر


نتايج طرح اعتباربخشي به بيمارستان ها اواسط اسفند اعلام مي شود

posted Dec 30, 2013, 3:56 AM by حسین صادق‌فر

نتايج نهايي طرح اعتباربخشي به بيمارستان ها اواسط اسفندماه اعلام مي شود. مديرکل دفتر نظارت و اعتباربخشي وزارت بهداشت با بيان اين مطلب به خراسان گفت: نتايج اوليه به بيمارستان اعلام شده است و آن ها تا پايان دي ماه فرصت دارند تا نظرات خود را اعلام و در صورت وجود هرگونه اشتباه آن ها را اصلاح کنند. سيدسجاد رضوي ادامه داد: پس از پايان يافتن مهلت بيمارستان در اعلام نظرات خود، در بهمن ماه بازديدهاي لازم انجام خواهد شد و اواسط اسفندماه نتايج نهايي را اعلام خواهيم کرد. وي خاطرنشان کرد: از تاريخ ۹۳/۱/۱ اعتبار بيمارستان ها بر اساس اين طرح تخصيص مي يابد. منبع خبر

1-10 of 23